Johnsonův život ukončila smrtící injekce. Tato metoda popravy má řadu kritiků.

Johnsonův život ukončila smrtící injekce. Tato metoda popravy má řadu kritiků. | foto: Profimedia.cz

V USA letos popravili už 31. odsouzence k smrti

  • 70
Kat v noci v Texasu popravil po třináctiletém čekání v cele smrti čtyřiačtyřicetiletého Lonnieho Johnsona. Dvojnásobný vrah je ve Spojených státech letošním 31. popraveným. V celách smrti čeká po celé zemi dalších zhruba 3300 lidí.

Afroameričan Johnson byl odsouzen v roce 1994 za zastřelení dvou nezletilých chlapců bílé pleti.

Podle obžaloby mladíky ve věku 16 a 17 let napadl, aby jim ukradl auto. Johnson se k zabití přiznal, ale tvrdil, že se jen bránil poté, co ho chlapci ohrožovali pistolí a označovali za "negra". Porotu však nepřesvědčil.

Johnson byl prohlášen za mrtvého v úterý 18:44 místního času (01:44 SELČ), tedy 14 minut po vpíchnutí smrtící injekce.

Injekce jsou špatné, křičí kritici
Místní odpůrci trestu smrti připomněli, že nedávná vědecká studie opět upozornila, že popravování smrtící injekcí patrně porušuje ústavou zakotvený zákaz krutosti při výkonu trestu.

U této metody, při níž je pomocí injekce vězni do těla vpravena látka tvořená třemi složkami, se vědcům zdá, že působí vězňům dušení, ač jsou ještě při vědomí a neschopni pohybu. Některé používané látky prý navíc občas nefungují a popravovaní umírají pomalou a bolestivou smrtí.

Smrtící injekce byly přijaty před lety ve 37 amerických státech jako levnější a humánnější alternativa k popravě elektrickým proudem, k plynovým komorám a dalším metodám. Již v jedenácti státech jí ale pozastavily úřady poté, co její kritici upozornili na to, že je podle nich často krutá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video