Warren Hill

Warren Hill | foto: koláž iDNES.cz

V USA chtějí popravit vraha s IQ 70. Není retardovaný dost, míní soud

  • 39
V USA se schyluje k popravě muže, který je dle svých obhájců retardovaný. Popravy mentálně postižených lidí už v roce 2002 zakázal federální Nejvyšší soud, nechal však na jednotlivých státech, aby stanovily hranici pro postižení. Warren Hill dle soudu v Georgii není retardovaný natolik, aby ho postižení uchránilo od popravy.

Třiapadesátiletý Warren Hill je v cele smrti už více než 21 let. A pokud opět nezasáhne na poslední chvíli americká justice, čeká ho poprava už v úterý v 19:00 místního času ve státní věznici ve městě Jackson v Georgii.

Soud poslal Hilla na smrt už v srpnu roku 1991 poté, co o rok dříve ubil v káznici svého spoluvězně. Tehdy si odpykával doživotní trest za vraždu své tehdejší přítelkyně, již zastřelil v roce 1986. Jeho život měl skončit už loni v červenci, Hill ale popravě unikl doslova na poslední chvíli. Nejvyšší soud státu Georgia ji pozastavil 90 minut před tím, než měli popravčí vpíchnout do jeho žil injekci se smrtící látkou.

Právě o tu tehdy šlo. Hillův život měla ukončit injekce s jedinou smrtící dávkou pentobarbitalu, což byla v té době relativní novinka. Popravčí v USA předtím totiž používali smrtící koktejl ze tří látek. Soud popravu odložil s tím, že musí rozhodnout, zda je změna procedury ze tří látek na jednu legální.

Kde je hranice mentální retardace?

Poprava byla už tehdy kontroverzní, poněvadž Hillovi obhájci argumentovali tím, že Hill je retardovaný. Odborníci mu naměřili IQ pouze 70, což je hranice mentální retardace. A federální Nejvyšší soud zakázal popravy mentálně postižených lidí už v roce 2002.

Nechal nicméně na každém státu, aby si hranici pro mentální postižení určil. V Georgii to formulují tak, že postižení musí být prokázáno doslova "nade vší pochybnost". V Hillově případě soudy v Georgii došly k závěru, že odsouzenec sice mentálně postižený je, ale ne natolik, aby ho to spasilo před popravou.

A nejinak tomu bylo i v pondělí, kdy soud odmítl byť jen projednávat případné zrušení popravy. Hillův obhájce Brian Kammer, který tvrdí, že prokázat postižení dle norem v Georgii je takřka nemožné, požádal o přezkoumání případu ve světle nových důkazů.

Přišel s prohlášeními tří lékařů, kteří zkoumali Hilla v roce 2000 a prohlásili tehdy, že mentálně postižený není. Nyní však tvrdí, že svůj názor přehodnotili. Při jeho hodnocení byli prý tehdy hnáni časem, a navíc od té doby získali více zkušeností.

Všechna fakta a poklady prostudovali znovu a Hill nyní podle nich kritéria pro mentální retardaci splňuje. Jak už ale bylo řečeno, soud žádost Briana Kammera o přezkoumání případu zamítl a prohlášení lékařů zpochybnil mimo jiné s tím, že Hilla od roku 2000 neviděli a nemají k dispozici nové informace.

Kammer se také obrátil ještě na federální Nejvyšší soud vzhledem k rozhodnutí z roku 2002. Žádá také Úřad pro milosti a propouštění, aby se Hillovým případem znovu zabýval. Ve hře je podle televize CNN stále také zastavení popravy kvůli injekci s pentobarbitalem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video