V úřadu obnovy moc pohodlí není

  • 7
Nejdůležitější mezinárodní úřad v Iráku, který má na starost poválečnou obnovu země, pracuje zatím v drsných podmínkách. Ačkoli je v ohromném Saddámově paláci v Bagdádu, poskytuje stovkám diplomatů a úředníků, většinou Američanů, velmi provizorní pracovní prostředí a takřka žádný komfort.

Česká koordinátorka Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc Iráku (ORHA) v Bagdádu Janina Hřebíčková popisuje Saddámův palác, své nové pracovní působiště, jako místo, kde delší dobu vydrží jen silné nátury.

Obrovské nezařízené pokoje s provizorními lůžky, kde spí pohromadě deset lidí, jeden počítač na několik úředníků, neexistující pevné telefonní linky, málo vody a nedostatek sociálních zařízení. Do toho stále větší horko a v noci otravní komáři.

Saddámův palác - dnes nulový komfort
Pracovní podmínky jsou pro všechny, kteří jsou umístěni v Saddámově paláci, velmi ztížené. Obrovský komplex (pro představu možná i dvakrát větší než Pražský hrad) byl evidentně postaven především proto, aby budil obdiv a oslňoval svými rozměry a luxusem - nikoli aby sloužil jako praktický úřad.

Má mohutné koridory vedoucí odnikud nikam, ale velmi málo praktického prostoru pro práci. Bydlí se v obřích místnostech bez dveří, často i bez oken a nábytku, po deseti i více lidech. Někde jsou palandy, jinde jen polní lehátka. Osobní věci mají pracovníci složeny vedle na zemi.

Nejsou tam ani vhodné prostory pro práci. U jednoho stolu sedí čtyři či pět lidí a k dispozici mají jeden laptop. V celém objektu neteče voda a musí se za ní mimo palác. Dvacet latrín na několik set lidí stojí asi 500 metrů od hlavního vchodu paláce.

Dojít si na záchod tak představuje nemalou časovou komplikaci, protože je nutné projít přes zabezpečovací zařízení a přísné kontroly. I cesta "na malou" tak trvá patnáct až dvacet minut. Na stejném místě jako záchody je pouhých osm sprch. Například ženy je mohou využívat od šesti do sedmi ráno a pak až zase od sedmi do devíti večer.

Místo teplého jídla z jídelny jsou jen "kádéčka"
V celém objektu není žádná služba na praní prádla. Diplomaté si musí prát sami ve škopcích. Ale opět platí, že za tekoucí vodou musí jít několik set metrů. Složité je to i s jídlem. Jednoduché snídaně jsou z místních zdrojů, ostatní jídlo však představují takřka výhradně americké vojenské balíčky, takzvaná samoohřívací "kádéčka".

Jak potvrzují i čeští vojáci a zdravotníci, kteří působí na jihu Iráku, platí, že ačkoli jsou americká vojenská jídla k dispozici ve zhruba dvaceti variantách, brzy se přejí. Normální teplé jídlo to prostě není.

Vzhledem k bezpečnostní situaci také není možné opustit areál paláce a vyrazit si do ulic Bagdádu. Takřka všichni úředníci tak žijí stále na jednom místě.

Velmi obtížná je situace v oblasti spojení. V celém paláci nefungují pevné ani žádné jiné linky. Mobilní telefony jsou a ještě nějakou dobu budou utopií. Satelitní telefony propojené na laptopy fungují až mimo objekt venku před palácem - a to ještě špatně. Místní lékařské zařízení je jednoduché, disponuje jen základními léky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video