V uprchlickém táboře už nehoří

  • 2
Hasiči zlikvidovali oheň v uprchlickém táboře v britském Yarl's Wood. Nejméně tři lidé byli při požáru zraněni a stovky imigrantů musely být evakuovány. Oheň zřejmě založili odmítnutí žadatelé o azyl, kterým hrozila deportace. Policii se podařilo pět lidí, kteří v době požáru z tábora uprchli, zadržet.

Mluvčí skupiny obránců žadatelů o azyl Emma Ginnová přiznala, že v táboře nestále rostlo napětí. Potyčky mezi policisty a obyvateli mohly být podle ní způsobeny pokusem bezpečnostních sil odvést jednu ženu do nemocnice s pouty na rukou. Obyvatelé tábora jsou v zásadě vždy převáženi do nemocnice nebo k zubaři se spoutanýma rukama, uvedla.

Její tvrzení však mluvčí bezpečnostní firmy, jež chod tábora zajišťuje, odmítla. Tábor patří k největším svého druhu v Evropě.

Policie má ovšem podezření, že imigranti založili požár úmyslně, aby mohli utéct, čemuž nasvědčuje i to, že vypukl na více místech najednou.

Mluvčí policie v okrsku Berdfordshire řekl, že na místě operovalo na 200 policistů. Oblast monitorovalo i několik vrtulníků.

Nepokoje
Před požárem vypukly v táboře nepokoje. Zatím není jasné, co přesně se stalo. Podle některých zpráv se uprchlíkům nelíbilo, že 55leté ženě, která musela být převezena k lékařskému ošetření do nemocnice, nasadili na ruce pouta.

"Podle prvotních náznaků to vypadá, že podmínky v táboře jsou dost drsné. V takovém případě se potom dá očekávat, že takovýhle incident se dříve nebo později objeví," uvedl Mark Littlewood z organizace na ochranu lidských práv Liberty. "To ale samozřejmě neomlouvá násilí," dodal.

Tábor Yarl's Wood v okrese Berdfordshire leží asi 65 kilometrů severně od Londýna. V současnosti zde bylo pod dohledem ubytováno na 400 žadatelů o azyl. Byli mezi nimi i ti, jejichž žádosti nebyly uznány za hodnověrné nebo ilegálních imigranti, kteří o azyl ani nepožádali a žili v zemi na černo. Těm hrozila deportace.

Výstavba střediska, které má celkovou kapacitu 900 lidí, stála zhruba 100 milionů liber, píše BBC. Komplex byl oficiálně otevřen minulý měsíc.

Británie přitvrzuje imigrační politiku
Britská vláda nedávno oznámila, že hodlá ročně vystěhovat ze země na 30 tisíc ilegálních migrantů, protože jejich počet už přesahuje únosnou míru. Británie byla díky svému dosud relativně liberálnímu přístupu vysněným cílem migrantů z celého světa. Jen na francouzské straně Lamanšského průlivu je několik uprchlických táborů, jejichž obyvatelé čekají na vhodný okamžik, jak se dostat do Anglie.

Uprchlíci ve Woomeře ukončili hladovku

Nedávno se s uprchlíky potýkala Austrálie. Zhruba 200 čekatelů na azyl v australském táboře Woomera drželo několik týdnů hladovku a aby nemohli jíst, zašili si ústa. Někteří z nich se pokusili o sebevraždu.

Hasiči bojují s požárem, který v noci zachvátil uprchlický tábor v Yarl's Wood v Británii. Podle police tábor zřejmě zapálili čekatelé na azyl, aby mohli v chaosu uprchnout. (15. února 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video