V unii lze kvůli chybě klonovat také člověka

- Jediné slovo stačilo, aby možnost klonovat člověka získali i vědci v Evropské unii, kde je něco takového zakázáno. Bylo to slovo, které chybělo v patentu, jejž loni v prosinci udělil Evropský patentní úřad v Mnichově skupině skotských vědců.
Tento patent číslo 69 13 51 obsahuje návod na "přípravu geneticky změněných živočichů" z jejich zárodečných buněk.
Živočichem je však i člověk - a využití jeho buněk nebylo výslovně vyloučeno.
Podle zásady, že "co není zakázáno, je dovoleno", tak patent vlastně připustil tvorbu lidských tkání a orgánů i lidí samých.
"Tento patent neměl být udělen v té podobě, v jaké se stalo," uvedl evropský komisař pro vědu Fritz Bolkestein před rozlícenými europoslanci všech stran, kteří se o pochybném patentu dověděli ne od úřadů EU, ale od ekologického hnutí Greenpeace.
Patentní úřad vysvětloval celou aféru nejdříve tím, že došlo k "chybě překladu". To však bouři neutišilo, spíše naopak.
"Tento patent je jasně protiprávní a my nevěříme na nějaké selhání patentového úřadu," řekla například poslankyně evropských socialistů Evelyne Gebhardtová.
Průvodní zpráva k patentu totiž podle evropských Zelených ukazuje, že se měl týkat i lidských zárodků.
"Vždy jsme tvrdili, že patentové právo pro biotechnologii je jen kouřovou clonou, za níž se provádějí technické pokusy na člověku. Tady máme jasný důkaz," prohlásil jejich poslanec Paul Lannoye. "Lidské embryo tak bylo poníženo na zboží a to je porušení lidské důstojnosti," protestovala jeho kolegyně Hiltrud Breyerová.
Situaci neuklidnilo ani ujištění zástupců Skotska, že jejich krajané nikdy nezamýšleli klonovat člověka. Zjistilo se totiž, že patentový úřad nemůže sám provést žádnou nápravu, i když proti němu protestovala už německá vláda. Komisař Bolkestein proto ujistil, že jeho úřad urychlí práci, aby ji mohla prosadit unie.
Evropský poprask nastal v obvykle suchopárné oblasti potvrzování technických novinek i přes to, že do devíti měsíců je možné znění patentu opravit.
Odpůrci genetických výzkumů tím získali další argument proti stále obsáhlejšímu zkoumání genů lidí, zvířat i rostlin. Takový argument je zvlášť vítaný právě dnes, kdy výsledky těchto výzkumů pronikají do praxe, ať už v podobě nových testů pro pojištěnce v Británii, kteří se mají před uzavřením smlouvy podrobit genetickému vyšetření, nebo v podobě stovek druhů evropských potravin, při jejichž výrobě se běžně používají geneticky upravené plodiny a zvířata.
Zástupci Zelených i další odpůrci genetického inženýrství se nyní domáhají vytvoření agentury pro kontrolu nad prací Evropského patentového úřadu, který zatím unii nepodléhá.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video