V Umm Kasru kotví první loď s pomocí

  • 2954
Devátý den války se spojencům podařilo zajistit pro jih Iráku koridor pro humanitární pomoc. Obnovili provoz v přístavu Umm Kasr, do něhož připlula první loď. Britský Sir Galahad přivezl 200 tun jídla, 100 tun vody, dále veze léky a deky. Spojenci museli přístav nejprve odminovat.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Vyložení plavidla chtějí spojenci využít i jako důkaz pro Iráčany, že Londýn i Washington nebojují proti Iráčanům, ale proti prezidentovi Saddámovi Husajnovi.

Sir Galahad měl do přístavu dorazit už ve středu, ale jeho zakotvení zpozdil nález dalších min v přístavu.

Náklad podle expertů nepokryje potřeby strádajících obyvatel jižního Iráku. Bude stačit pro Umm Kasr a jeho okolí, nikoli však pro Basru, kde je obyvatelstvo sužováno zejména nedostatkem vody.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Mapa
Stav bojiště - středa 27.3.

Média
Pentagon vyhodil novináře z fronty

Ropa
Ropa opět vyšplhala přes třicet dolarů

Příběh
Matka opouští kvůli synovi pěchotu

Oběti
Mrtvých přibývá mezi vojáky i civilisty

Posily
USA síly v Iráku zdvojnásobí

Jak bojuje Irák
Iráčané bojují pod trestem smrti

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize *

Irák v Basře pálil do vlastních civilistů
Spojenci přiznali, že se jim situace v jihoirácké Basře vymkla z rukou. "Nekontrolujeme to a ani se k tomu neschyluje," řekl vojenský mluvčí Ronnie McCourt. "Nemůžeme tam ani s humanitární pomocí." Vojáci sledovali, jak iráčtí ozbrojenci začali pálit do tisíců uprchlíků.

"Podcenili jsme sílu jednotek věrných Saddámovi," vysvětlil McCourt.

V této oblasti možná bude operovat česká polní nemocnice. O jejím vyslání k Basře bude v pondělí jednat Špidlova vláda. - více ZDE

Ve městě je kritický nedostatek léků, jídla, ale především pitné vody. To je první věc, po které se uprchlíci vojáků ptají. Tisíce lidí z města odcházejí už několik dní. Naposledy se snažilo přejít most směrem ke spojeneckým vojákům zhruba dva až tři tisíce civilistů.

Britský kapitán Robert Sandford, jehož jednotka má nedaleko mostu stanoviště, řekl, že se najednou ozvala palba z minometů.

"Operují tam malé polovojenské oddíly, které mají minomety na malých vozidlech. U skupiny civilistů dopadlo asi devět minometných střel," sdělil Sandford.

Nikdo z civilistů podle prvních zpráv nezahynul, ale jedna žena byla vážně zraněna a dalších několik lidí bylo zraněno lehce.

Podle Sandforda spojenci nemohli palbu opětovat, protože nebylo zřejmé, odkud útočníci střílí.

Noční bitva u Nadžafu trvala hodiny
Devátý den války nezačal klidnou nocí. Spojenci za tmy bojovali několik hodin u města Nadžaf. Zaměstnali kolem 1500 iráckých vojáků, kteří museli ustoupit tlaku tanků a silné dělostřelecké palbě. Podle novinářů, kteří jsou na místě, byla bitva předzvěstí klíčového střetu v blízké Karbale.

Zatím nejsou žádné zprávy o ztrátách na straně Američanů ani Iráčanů.

Americké invazní jednotky se s iráckými vojáky střetly při postupu na sever podél západního břehu řeky Eufrat, jež je vede na Bagdád. Boj vyprovokovali spojenci, když jejich průzkumníci přistihli irácké jednotky při přesunu na jihovýchodě města. 

"Bitva trvala několik hodin. Skončila kolem třetí ráno," řekl zpravodaj agentury Reuters Luke Baker.

Nadžaf leží 160 kilometrů jižně od Bagdádu. Prvosledové oddíly tudy už prošly před několika dny a stojí o 50 kilometrů dále na sever směrem k Bagdádu u města Karbalá.

Podle amerického velení se právě tam schyluje k rozhodující bitvě, která by měla otevřít spojencům cestu na Bagdád z jihozápadu. Střet se očekává do dvou až tří dnů.

V okolí města Karbalá se rozmístila celá irácká brigáda o síle 6000 mužů podporovaných tanky. Její součástí jsou i Republikánské gardy.

Bagdád zažil noc nejsilnějších náletů
Irácké hlavní město prožilo noc intenzivního bombardování. Podle místních to byla jedna z nejrušnějších nocí od začátku války.

Nad ránem se v Bagdádu opět rozezněly sirény a městem otřáslo šest explozí.

Mluvčí velitelství amerických a britských sil v Perském zálivu tvrdí, že americké letouny a rakety před rozedněním zničily komunikační, velitelská a kontrolní střediska v Bagdádu.

Při náletu strategické bombardéry B-52 poprvé shodily dvě nové protibunkrové bomby vážící přes dvě tuny. Zpravodaj agentury Reuters viděl ve městě dvě rozbombardované telefonní ústředny.

Po útocích amerických a britských letounů vypukl v Bagdádu rozsáhlý požár na západním břehu řeky Tigris. Nálety se soustředily na oblast v blízkosti klíčových vládních budov včetně ministerstva informací, plánování a zahraničních věcí, hlásí z Bagdádu zpravodajka agentury Reuters.

USA síly v Iráku zdvojnásobí
Američani chtějí zdvojnásobit své pozemní síly v Iráku. Do konce dubna proto do oblasti vyšlou dalších sto tísíc vojáků. Pozemní invazní jednotky bude i s posilami tvořit dvě stě tisíc mužů a žen. Celkem mají spojenci v Zálivu už teď 300 tisíc lidí. Agentuře Reuters to potvrdil pracovník Pentagonu. - více ZDE

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Na Bagdád vyrazili i Kurdové - dění z čtvrtečního odpoledne a večera

Britská loď Sir Galahad kotví v jihoiráckém přístavu Umm Kasr. Dopravila zde šest set padesát tun humanitární pomoci. (28. března 2003)

,

Video