Úřady z ujgurských oblastí jsou zoufalé, za návštěvu musí turistům platit. A to...

Úřady z ujgurských oblastí jsou zoufalé, za návštěvu musí turistům platit. A to i přesto, že tyto provincie nabízí podobné úchvatné scenérie. | foto: Profimedia.cz

Úřady z ujgurských oblastí jsou zoufalé, za návštěvu musí turistům platit

  • 11
Vedoucí odborů pro turismus v západočínských provinciích se snaží lákat návštěvníky, jak jen to jde. Do oblasti, která se často stává terčem útoků ujgurských separatistů, totiž nikdo nechce jezdit. Úřady tak turisty lákají na peníze. Pokud zavítají například do provincie Sin-ťiang, dostanou odměnu v přepočtu 1 700 korun.

Podle statistik turismus v provincii Sin-ťiang v roce 2013 vzkvétal. Do oblasti jen za tento rok zavítalo na 50 milionů návštěvníků. Lidé sem jezdili obdivovat jak přírodu, tak památky. V březnu letošního roku však turismus doslova zkolaboval kvůli krvavému útoku ve městě Kchun-ming. Ten tamní média překřtila na čínské 11. září, připomíná server telegraph.co.uk.

Mezi březnem a květnem následně propadl počet návštěvníku o 40 procent v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. "Teroristické útoky v Kchun-mingu a provincii Sin-ťiang značně ovlivnily náš turismus. Mnoho lidí jednoduše zrušilo své výlety," uvedl odbor pro turistiku provincie Sin-ťiang.

Katastrofický trend se vláda pokouší zvrátit založením speciálního fondu, na který vložila 20 milionů jüanů (asi 64 milionů korun). Z něho bude každému turistovi, který do oblasti zavítá, vyplacena částka 500 jüanů (asi 1 700 korun), uvádí server wantchinatimes.com.

Před cestováním do západních provincií varuje své občany i americká ambasáda. Britské ministerstvo zahraničí pak uvedlo, aby lidé při návštěvě provincií dbali zvýšené ostražitosti. Lokální úřady však ubezpečují, že turistům zde žádné nebezpečí nehrozí. Za posledních deset let zde nebyl při útocích extremistů zabit ani jeden turista, uvádějí statistiky.

Teroristické útoky ujgurských separatistů

Ujgurská oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně. Nejhorší nepokoje oblast zažila v červenci 2009. Podle vládních zdrojů tehdy zahynulo 200 lidí, podle Ujgurů ale až dvojnásobek.

Naposledy si teroristické útoky vyžádaly 31 obětí (více o květnových útocích zde). Předtím si koncem dubna bombový útok na nádraží v metropoli neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vyžádal tři mrtvé a 79 zraněných. V polovině května se k incidentu přihlásila radikální Islámská strana Turkestánu, která bojuje za nezávislost území.

Separatisté však neútočí jen na západě Číny. Loni koncem října se dějištěm útoku stalo impozantní pekingské náměstí Nebeského klidu. Automobil s trojicí pasažérů tam prorazil zábrany, vjel do davu chodců, několik desítek jich srazil a po nárazu začal hořet. Zemřelo pět lidí a skoro čtyřicet dalších utrpělo zranění. K útoku se přihlásili ujgurští separatisté (více o tomto útoku najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video