Ugandský voják hlídkuje před ohořelými ruinami královských hrobek v Kasub, kolem se krčí obyvatelé bugandského království.

Ugandský voják hlídkuje před ohořelými ruinami královských hrobek v Kasub, kolem se krčí obyvatelé bugandského království. | foto: AP

V Ugandě lehly popelem královské hrobky, které jsou na seznamu UNESCO

  • 1
Obětí ničivého požáru se staly hrobky bugandských králů v Kasubi, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Poté, co oheň strávil proslulou turistickou atrakci ugandské metropole Kampaly, propukly v ulicích města nepokoje. Hrobky jsou zároveň symbolem kulturní autonomie regionu Buganda.

Do ulic Kampaly vyrazily tisíce nespokojených obyvatel tohoto regionálního království. Podle serveru BBC při protestech zahynul nejméně jeden člověk.

HROBKY V KASUBI

Byly postaveny v roce 1881 a jsou v nich uloženy ostatky čtyř bugandských králů (kabaků). Na Seznam světového dědictví UNESCO byly zapsány v roce 2001.

Buganda má již delší dobu problematické vztahy s ugandskou centrální vládou a zazněla i obvinění z úmyslného založení požáru. Minulý rok zapříčinily neshody ohledně území mezi ugandským prezidentem Musevenim a bugandským králem Mutebim masové nepokoje.

Museveni se údajně pokusil zjistit rozsah škod způsobených ohněm přímo na místě, ale rozzuřený dav místních obyvatel mu v tom zabránil.

Buganda je největší ze čtyř starodávných ugandských království. Ty však dnes mají jen kulturní status bez jakékoliv politické moci. Místní úřady i ugandská policie slibují urychlené zjištění důvodů, které vedly ke vzniku ohně.

Požár symbolu bugandského království by totiž mohl snadno zažehnout další nepokoje v tomto vznětlivém africkém regionu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue