V Tyršově muzeu jsou vidění i šachové figury z chleba

Malá Strana - Šachové kameny z polodrahokamů, skla, slonové kosti a chleba mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Tyršova muzea na pražském Újezdu. V expozici nazvané Černobílé království aneb tisíc let šachu v Čechách se kurátorka Národního muzea Jitka Beránková pokusila zachytit vývoj této hry v Čechách a na Moravě, zvláštní pozornost přitom věnovala poslednímu století, kdy se čeští šachisté svým uměním dostali několikrát na světovou špičku.

Výstava, která bude v muzeu k vidění do konce ledna příštího roku, zahrnuje také předměty z pozůstalosti šachového mistra Karla Hromádky, jehož syn Jan daroval dnes muzeu další exponáty.

Jedna z vitrín obsahuje unikát z Hromádkovy pozůstalosti - kameny, které pro šachistu vyřezal na Sibiři sokolský činovník a učitel Václav Douda. Černé kameny mají podobu tureckého vojska, bílé vojska ruského, představila Beránková expozici.

Dávnější historii šachu, který do Evropy přišel patrně z Indie, a životopisy nejslavnějších českých šachistů přibližují na výstavě panely s písemnými dokumenty a fotografiemi.

Návštěvníci se například dovědí, že první zmínka o šachu v Čechách padla již v Kosmově kronice. Dál se o této intelektuálské hře zmínili Petr Chelčický, Jan Hus i Jan Amos Komenský.

V 19. století zapustil šach kořeny v pražských kavárnách, kde se mu věnovali například František Palacký, Ladislav Čelakovský a Josef Kajetán Tyl.

První významný český šachový klub byl založen v roce 1884. S dalšími zajímavostmi ze života šachu v Čechách se mohou zájemci v Tyršově muzeu tělesné výchovy a sportu seznámit každý týden ve čtvrtek, v sobotu a v neděli, kdy je Tyršův dům otevřen veřejnosti.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video