Zázrak v Bangladéši: z trosek textilky vytáhli po 17 dnech živou ženu

  • 3
Záchranáři našli v troskách textilní továrny v Dháce po 17 dnech živou ženu. Vyprostili ji pomocí obyčejných pilek, popsala agentura AP. Na místě se shlukl dav přihlížejících, který propukl v tu chvíli v jásot. Ženu už zdravotníci odvezli do nemocnice.

"Jsem naživu. Zachraňte mě, prosím," ozvalo se v pátek z trosek textilní továrny v Dháce a rozjela se záchranná akce, v níž už nikdo ani nedoufal. Posledních jedenáct dní totiž záchranáři z trosek zřícené budovy vytahovali už jen mrtvé. V pátek při odklízení trosek ale narazili na ženu, jíž se podařilo v sutinách přežít dlouhých sedmnáct dní.

Tragédie v Dháce

"Byla v díře mezi nosníkem a jedním sloupem. Jmenuje se Rešmi," popsal agentuře AFP velitel hasičů. "Mohla mít zásoby vody nebo pila nějakou vodu, kterou jsme napumpovali do budovy," popsal, jak šťastná žena nejspíš přežila.

Web listu The Daily Star doplnil, že žena uvázla v podzemí osmipatrové budovy. Nemá prý velká zranění a záchranáři jí nejprve dávali jídlo a vodu. Asi po hodině se jim ji podařilo vyprostit. Armáda kvůli tomu zastavila veškeré odklízecí práce a soustředila se výhradně na její osvobození z tenat oceli a betonu.

Zatímco záchranáři naplno usilovali o vyproštění ženy ze sutin, poblíž už čekala sanitka, aby s ní pak okamžitě zamířila do místní vojenské nemocnice. Někteří přihlížející Bangladéšané se během její záchrany modlili.

Bangladéšské televizní stanice její záchranu vysílaly živě. Když ji záchranáři z trosek vytáhli, přihlížející dav propukl v jásot. Na záběrech pak bylo vidět, jak záchranáři vynášejí z trosek ženu ve fialových šatech a růžovou šálou. Poté ji dali na ústa kyslíkovou masku. "Byla zachráněna a odvezena do vojenské nemocnice," potvrdil mluvčí bangladéšské armády Šahinul Islám.

Nejhorší kolaps domu v historii

Záchranáři dosud vyprostili z trosek na 2 400 živých lidí. Živého člověka ale vytáhli naposledy šest dní po neštěstí. Od té doby objevovali už jen mrtvoly. Některé navíc v pokročilém stadiu rozpadu, že je už ani nelze bez testů identifikovat. Několik jich vyprostili i v pátek, celkový počet obětí se tak vyšplhal na 1 039 mrtvých.

Přežití v troskách

  • Pákistánka Nakša Bibiová přežila 63 dní v troskách vlastní kuchyně poté, co v roce 2005 zasáhlo Pákistán zemětřesení. Přežila na shnilém jídle a vodě.
  • Evans Monsignac přežil 27 dní v troskách poté, co ničivé zeměstřesení zdevastovalo v roce 2010 Haiti. Přežil, protože pil kanalizační splašky.
  • Jihokorejce Park Seung Hjuna vyprostili záchranáři v roce 1995 živého 16 dní po kolapsu tamního supermarketu. Přežil díky dešťové vodě.
  • Filipínec Pedrito Dy strávil 14 dní v ruinách hotelu po zemětřesení na Filipínách v roce 1990. Když mu došla voda, pil moč.
    Zdroj: BBC.co.uk

"Blížíme se ke konci," prohlásil jeden z armádních důstojníků Ibrahím Islám. Oficiálně se však armáda zdržuje odhadů, kdy by celá operace mohla skončit. A bilance nejhorší podobné katastrofy v moderní historii ještě není úplná a počet obětí může dále růst.

Budova, v níž se nalézalo pět textilních továren, se zřítila před více než dvěma týdny. "Snažíme se prosekat skrz podzemní podlaží. Jde to ale velice těžce. Potřebujeme více času, abychom našli další těla," řekl AP armádní generál, který dohlíží na odklízení trosek.

V souvislosti s neštěstím zatím policie zadržela devět osob včetně majitele budovy. Pokud je soud uzná vinnými z vražd či masového zabití, hrozí jim trest smrti. Úřady zjistily, že původně pětipatrová stavba nebyla navržena pro těžké průmyslové stroje ani pro tři další podlaží.

Bangladéšské úřady od události, která se na předměstí Dháky stala 24. dubna, z bezpečnostních důvodů uzavřely 18 textilních továren, podotkla ČTK. Neštěstí otřáslo i západními odběrateli, ale experti pochybují, že drama povede ke skutečným změnám pracovních podmínek. Firmy zajímají hlavně nízké výrobní náklady produkce v hodnotě okolo 20 miliard dolarů ročně, z níž tři pětiny odebírá Evropská unie a čtvrtinu USA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video