V Třebíči se začaly šířit štěnice. Jejich výskyt nejvíce postihl základní školu na Václavském náměstí. Ilustrační snímek.

V Třebíči se začaly šířit štěnice. Jejich výskyt nejvíce postihl základní školu na Václavském náměstí. Ilustrační snímek. | foto: Archiv MF DNES

Raději nechoďte do školy, vyzval ředitel děti z domácností se štěnicemi

  • 46
V Třebíči se před Velikonocemi v několika domácnostech vyskytly štěnice. Tedy hmyz, který se živí výhradně nočním sáním lidské krve. Pocítila to i základní škola na Václavském náměstí, kam dochází děti z postižených domácností. Ředitel jim doporučil zůstat doma.

"Vracíme se asi do středověku," glosoval situaci ředitel Pavel Kessner. Všem žákům nechal do žákovské knížky vlepit informační leták s popisem situace a vysvětlením, jaké kroky škola podniká, aby se obtížný hmyz neobjevil i v lavicích.

Rodičům, kteří přišli nepříjemnou skutečnost oznámit, také doporučil, aby své děti raději nechali doma, než se odborné firmě podaří jejich byty od štěnic důkladně vyčistit. Samotnou školu už navíc několikrát důkladně prohlédl odborník ze specializované firmy. Nic závadného neobjevil.

"Štěnice řešíme v ubytovně v Bezručově ulici. Opakovaně tam zasahuje firma na likvidaci. Rodičům z domácností, kde se tento hmyz vyskytl, jsme raději doporučili nechat děti doma. Se školou jsme se domluvili, že pro tyto žáky nachystá učebnice a sešity, aby si nemuseli do školy nic z domova nosit, aby se zabránilo případnému zavlečení hmyzu do školní budovy," uvedla třebíčská hygienička Hana Pavlasová.

Může za to zákaz používání přípravku, který štěnice hubil

Podle ředitele Kessnera se do blízkosti štěnic dostalo šest žáků, kteří navštěvují první i druhý stupeň.

"Někteří rodiče naše doporučení vzali za své, jiní děti do školy poslali. Pro ty máme nachystané všechny školní pomůcky nové, děti si je tu nechávají a své si nepřinášejí," vysvětlil ředitel školy.

"Už jsme tu řešili kdeco, evergreenem jsou vši, ale štěnice ještě ne," podotkl s tím, že všichni školáci mají v žákovských knížkách rovněž kontakt na hygieniky, kterým mohou rodiče zatelefonovat pro radu a informace.

Místostarosta Třebíče Pavel Pacal zmínil, že se štěnice ve městě občas v některých lokalitách vyskytují. "Není to nic zvláštního v kontextu posledních asi deseti let, kdy byl zakázán přípravek, který štěnice nejen hubil, ale zamezoval taky jejich šíření. Jsou teď rozmnožené po celém světě, Třebíč se nijak nevymyká z obvyklého průměru," vysvětlil Pacal.

Ve škole nemají štěnice komu po nocích sát krev

Před dvěma lety radnice se štěnicemi bojovala v městské ubytovně v ulici Manželů Curieových, nedávno se podle Pacala objevily v domě s pečovatelskou službou v Koutkově ulici.

"S obyvateli pečovateláku pak radnice jednala, jak postupovat dál," vysvětlil místostarosta Pavel Pacal.

Podle hygieničky Pavlasové by bylo zvláštní, kdyby se štěnice ve škole nakonec usadily. "Jsou to noční tvorové. Tou dobou je ale škola prázdná, neměly by tam tedy komu sát krev," zdůraznila Pavlasová.

A odkud do Třebíče štěnice putují? "Lidé si je přivážejí z dovolených, už to není jen z jižních destinací, ale znám i případ, kdy to bylo z hotelu a hostelu u nás v České republice. Štěnicemi bývá zamořený dovozový nábytek v bazarech, některé firmy dělají nové matrace ze starých, které taky můžou být zamořené," vyjmenovala třebíčská hygienička.

Bojovat s tímto tvorem vlastními silami podle odborníka nejde. "Vůbec bych se nepouštěl do likvidace vlastními silami. Po postříkání nějakými volně dostupnými spreji se štěnice leda tak rozutečou a v noci se stejně zase vrátí," popsal odborník na likvidaci hmyzu z Třebíče Martin Havlík.

V postižených domácnostech slouží jako návnada člověk

"Štěnice se živí výhradně nočním sáním lidské krve, jsou tedy především v posteli a poblíž ní. Je potřeba postel a blízké okolí ošetřit speciálním roztokem a člověk pak ještě nějaký čas slouží jako návnada," dodal Havlík.

To znamená, že štěnice v noci musejí vstoupit na "jedovaté" území, jinak se nezlikvidují. Kdo by ložnici opustil a řekl si, že se tam vrátí po měsíci, nevyhraje. Jsou schopné hladové čekat nebo se přesunout za svým zdrojem potravy.

Opakovaný zásah je nutný, protože v první vlně vymřou dospělci brouků, ovšem někde jsou taky vajíčka, ze kterých se teprve budou štěnice líhnout.

"Vůbec není na místě se stydět, nejlepší je firmu zavolat hned. Likvidujeme tyto brouky v luxusních domech stejně jako v ubytovnách sociálně slabých. Ti se mezi sebou navštěvují, půjčují si věci a tak se štěnice roznášejí. Zámožní lidé zase v prosinci zjistí, že jsou poštípaní, ale od komárů to být už nemůže. A pak si uvědomí, že před pár měsíci trávili dovolenou v luxusní destinaci u moře, klidně v pětihvězdičkovém hotelu, a brouky si přivezli v kufru odtud," zmínil Havlík.

Podle Havlíka se ani napadený nábytek nemusí likvidovat. "Ne každý má na to, aby vyhodil celou ložnici se vším všudy. Dražší čalouněné postele lze přečalounit, matrace koupit nové," dodal Martin Havlík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video