Temelín měl další poruchu, tentokrát unikla radioaktivní voda.

Temelín měl další poruchu, tentokrát unikla radioaktivní voda. | foto: Jan Bayerle

V Temelíně unikla radioaktivní voda

  • 129
Bezpečnost jaderné elektrárny Temelín je opět pod drobnohledem úřadů. V noci na úterý vyteklo v prvním bloku 2000 litrů mírně radioaktivní vody. Havárie se stala v kontrolovaném pásmu. Paradoxem je, že o bezpečnosti Temelína jednali právě v úterý rakouský kancléř a český premiér.

Příčinou úniku byl otevřený kohout. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář řekl iDNES.cz, že k ohrožení zdraví nedošlo a radioaktivní látky se nedostaly mimo kontrolované pásmo.

Vše se stalo při napouštění jednoho z pomocných systémů, který doplňuje vodu s obsahem kyseliny borité do primárního okruhu.

"Jednalo se o technologický problém na odstaveném bloku v kontrolované oblasti, takže nikdo nebyl ohrožen," řekl iDNES.cz Nebesář.

Technici zjistili, že kohout zůstal otevřený po předchozí údržbě. Kondenzát odtekl do určené sběrné nádrže. Místnost poté zaměstnanci elektrárny opláchli
vodou.

Temelín kamenem úrazu česko-rakouských vztahů
"Událost byla prošetřena, informace jsme předali i Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost a v souladu s dohodou z Melku i rakouské straně," řekl mluvčí elektrárny.

V té době jednali o Temelínu premiér Mirek Topolánek a rakouský kancléř Afred Gusenbauer. Dohodli se na zřízení parlamentní komise, která by měla dohlížet na bezpečnost Temelína. - více zde

Rakouští aktivisté spokojení s dohodou nebyli. Reagovali další blokádou hranic obou zemí. - více zde

Podle agentury APA však později spokojený nebyl ani rakouský kancléř. Českému premiérovi si postěžoval, že nebyl během své úterní návštěvy v Praze o potížích v elektrárně informován.

Rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll je dokonce údajně připraven zaslat do Česka písemnou stížnost.

Tradičně se ohradili i rakouští protitelemlínští aktivisté, kteří Prahu obviňují ze zatajování informací.

Topolánek stížnosti odmítá
Premiér Topolánek však považuje nespokojenost Rakouska za neopodstatněnou. Podle něj Česko informovalo svého jižního souseda včas.

"O takových událostech kdekoliv jinde ve světě jaderné elektrárny neinformují vůbec. V případě dohody z Melku, která představuje nadstandardní způsob informování, je předepsáno i v takových případech podat informaci, a to do 72 hodin. My jsme tuto povinnost splnili již po 48 hodinách," uvedl Topolánek v prohlášení.

Jana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) přiznává, že je únik vody ostuda, která by se stávat neměla, ve způsobu oznámení však také nevidí žádný problém. "Svět se zbláznil, protože premiéři se zabývají kapajícím kohoutkem," řekla ČTK Drábová.

Únik radioaktivních látek už Temelín zažil
Poruchy v Temelíně nejsou vůbec novinkou. Podobná událost jako v úterý se na elektrárně stala loni v srpnu, kdy na druhém bloku uniklo několik tisíc litrů této mírně radioaktivní vody.

Podle vyjádření Státního úřadu pro jadernou bezpečnost šlo ale v úterý o "absolutně bezvýznamnou událost". Podobných banalit se prý ve velkých zařízeních typu jaderné elektrárny stávají po světě desítky.

"Blok byl odstavený, takže se nemohlo vůbec nic stát. Právě kvůli nízké důležitosti máme na ohlášení takové poruchy čas 72 hodin, vyplývá to právě z dohody z Melku," řekl iDNES Petr Krs, který je v dozorovacím úřadu náměstkem předsedkyně Dany Drábové.

Petr Krs sice připouští, že za poruchou stál lidský faktor, ten by se ale v případě funkčního jaderného bloku neměl vůbec šanci uplatnit.

"S odvzdušňovacími ventily se tam vůbec nehýbe. Temelín má ale tu zvláštnost, že kvůli rakouským požadavkům přitahuje mediální pozornost a lidé pak žijí každou nicotnou poruchou," dodal Krs.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video