V Temelíně tekla radioaktivní voda

  • 10
Temelím postihla další nehoda. Při testech systému kontroly řízení jaderné elektrárny přetekla ve středu přes hranu reaktoru prvního bloku, jehož víko je odstraněno kvůli revizi, lehce radioaktivní voda. "Celá událost proběhla v kontrolovaném pásmu elelktrárny. Žádné nebezpečí nehrozilo," řekl iDNES mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Ze šachty reaktoru uniklo podle Nebesáře několik kubíků vody. Pracovníci elektrárny ji odchytili a v budově aktivních pomocných provozů přečistili. Poté se voda vrátila do primárního okruhu.

"Nemělo to žádný vliv na životní prostředí. Vzhledem k nízké aktivitě vody, která je dva řády pod nejnižší hodnotou stupnice radiačních událostí, nedošlo ani k ohrožení zdraví zaměstnanců," řekl Nebesář.

Jak o události informovala rakouská strana
"Někdo zapomněl zavřít víko reaktoru a kontaminovaná voda se kvůli lidskému zavinění dostala do primárního okruhu," řekla mluvčí hornorakouského ministerstva životního prostředí Ursula Haubner rakouské tiskové agentuře APA. "Provozovatel tvrdí, že zaměstnanci nebyli havárií ohroženi. To je však zpochybnitelné."

Podle Nebesáře způsobila únik vody lidská chyba při programování testů. Jeden ze zaměstnanců omylem spustil havarijní systém doplňování vody a voda přetekla.

"Vše se odehrálo v kontejmentu reaktoru a nedošlo k žádným škodám," uvedl mluvčí.

Němci už nechtějí  elektřinu z Česka.

Dodal, že v žádném případě nejde o radiační havárii. O události již byla podle něho informována také rakouská strana.


Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.
* 28. března (2001): Výkon reaktoru musel být snížen po nárůstu chvění turbíny.
*   2. dubna (2001): Jen několik hodin po zapojení do sítě musela být turbína opět odstavena. Z potrubí turbíny vytekly až stovky litrů oleje.
* 3. května (2001) Kvůli ohnuté hřídeli musí pracovníci škody vyměnit rotor nízkotlaké části turbíny.
* 31. května (2001) Z temelínského reaktoru vytekla radioaktivní voda. Mluvčí Milan Nebesář řekl, že kontaminace byla velmi nízká. Životní prostředí ani zaměstnanci nebyli ohroženi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video