V Temelíně poprvé naměřili radioaktivitu

- V jaderné elektrárně Temelín minulý týden naměřili v budově aktivních provozů mírně zvýšenou radioaktivitu. Stalo se tak při přemísťování tzv. neutronových zářičů, což jsou tyče pro nastartování štěpné reakce v reaktoru. Stavitel elektrárny, společnost ČEZ, ubezpečil, že šlo o běžnou záležitost a že to nikomu zdraví nepoškodilo.
Tři měsíce před plánovaným zavezením paliva šlo o vůbec první zvýšené radiační záření v areálu elektrárny.

"Během přesouvání dvou zářičů ve skladu čerstvého paliva dosáhla radiace očekávané zvýšené hodnoty, přičemž mimo budovu nebyly žádné zvýšené hodnoty naměřeny. Takovýchto manipulací v kontrolovaném pásmu budeme v průběhu provozu pochopitelně provádět spousty," sdělil temelínský mluvčí Milan Nebesář.

V pátek a o víkendu přitom v elektrárny probíhaly exkurse pro návštěvníky. Nebesář zdůraznil, že lidé, kteří o víkendu procházeli elektrárnou během Dnů otevřených dveří, vůbec do kontaminované budovy aktivních provozů nevstupovali.

Ekologické sdružení Jihočeské matky přesto firmě ČEZ vyčítá, že nikoho na radioaktivitu neupozornila. "Je krajně nezodpovědné, když o této skutečnosti neinformovali širokou veřejnost, natož lidi na exkurzích," uvedla Monika Wittingerová ze sdružení.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrdil, že k překročení stanovených limitů nedošlo.

"Se zvýšením záření v kontrolovaném pásmu se počítalo, takže se nic výjimečného nestalo," řekl náměstek úřadu pro úsek jaderné bezpečnosti Karel Böhm.

V Temelíně vůbec první zvýšené neutronové záření způsobily tyče vyrobené z radioaktivního chemického prvku kalifornium. V areálu už uskladněné uranové palivo zatím žádné záření nevydává - radioaktivním se stává při provozu elektrárny a pak coby vyhořelé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video