Při tlakové zkoušce vytekl asi kubík znečištěné vody.

Při tlakové zkoušce vytekl asi kubík znečištěné vody. | foto: David Votruba, iDNES.cz

V Temelíně opět unikala voda. Během týdne podruhé

  • 410
Energetici se v Temelíně podruhé během necelého týdne potýkali s únikem radioaktivní vody. Asi tisíc litrů chladící vody s kyselinou boritou vyteklo z odstaveného reaktoru během tlakové zkoušky. K ohrožení životního prostředí ale podle mluvčího ČEZ nedošlo.

Únik vody nastal na horním bloku reaktoru v ochranné obálce, která by měla zamezit případným únikům radioaktivních látek.

"Příčiny stále prošetřujeme, pravděpodobně šlo o vadné těsnění. Právě takové vady měla odhalit tlaková zkouška, kterou provádíme v rámci celkové údržby zařízení po výměně jaderného paliva," řekl iDNES.cz mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Lidé se ale nemusí obávat znečištění životního prostředí. Vyteklá směs kyseliny a vody se dostala speciálními kanály do zadržovací nádrže, která je pro to určená. Pro zajímavost - zředěné vodné roztoky kyseliny borité se používají v očním lékařství pod označením borová voda.

Ministr Říman: šlendrián nebo zlý úmysl?
Na adresu elektrárny okamžitě padla ostrá slova z úst politiků i nevládních organizací a rakouští aktivisté už naplánovali na příští týden další blokádu hranic.

Kriticky reagovali politici ze Strany zelených a kupodivu také ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který je zastáncem jaderné energetiky.

"Je to podruhé během krátké doby. Je to taková drobnost, nad kterou by se v normálním podniku nikdo nepozastavoval, ale jedná se o citlivý Temelín. Jsou tu pouze dvě možnosti, buď je to šlendrián, nebo zlý úmysl. Obojí je špatně, je třeba to vyšetřit a přijmout opatření, aby se to neopakovalo," citovala ČTK Římana.

Ministr pro životní prostředí Martin Bursík zase Temelín označil za "rizikové pracoviště". Podle něj opakované závady vyžadují, aby ČEZ o bezpečnosti jaderné elektrárny podal vládě zprávu.

Jihočeské matky protestují, aktivisté hrozí blokádou
Opakované úniky radioaktivní vody se samozřejmě nelíbí ani jihočeským nevládním organizacím. Jihočeské matky společně s Občanskou iniciativou pro ochranu životního prostředí a sdružením Calla obviňují Úřad pro jadernou bezpečnost z benevolence.

"Podle našeho názoru by měl jaderný dozor postupovat daleko tvrději a využít svých možností udělit provozovateli dostatečně vysokou pokutu. Pak by byl provozovatel motivován k zajištění opatření, která  by zabránila opakování podobných událostí," řekla Hana Gabrielová ze sdružení Calla.

Hornorakouští aktivisté zase na příští středu 14. března naplánovali další blokádu čtyř hraničních přechodů. Provoz se zastaví na přechodech Wullowitz-Dolní Dvořiště, Weigetschlag-Studánky, Guglwald-Přední Výtoň a Gmünd-České Velenice.

"Další závada v krátkém čase je ukázkou nízké úrovně jaderné bezpečnosti a kultury provozovatelů, kteří podceňují rizika elektrárny Temelín," řekl iDNES.cz Manfred Doppler ze sdružení Atomstopp.

V sázce je bezpečnost elektrárny, říká Pavlovec
Pověřenec hornorakouské vlády v otázkách jaderné bezpečnosti Radko Pavlovec jde ve své kritice ještě dál. První blok, který jaderná elektrárna odstavila koncem ledna, bylo podle Pavlovce nouzové opatření.

"Jadernou bezpečnost ohrožuje nekvalitní palivo firmy Westinghouse, které předčasně deformuje palivové články, a proto je nutná jejich výměna," řekl iDNES.cz Pavlovec. Podobný případ už elektrárna řešila v listopadu - více zde

Takové obvinění ale Milan Nebesář odmítá. Podle něj jde o dlouho plánovanou odstávku bloku a žádné riziko ohrožení bezpečnosti neexistuje.

"Deformace palivových článků jsme zaznamenali, za to ale nemůže nekvalitní palivo, ale fakt, že první blok se rozjížděl delší dobu než druhý a palivo již bylo zčásti opotřebované. Tam proto žádné problémy nemáme," vysvětlil Nebesář.

K další zkoušce odolnosti technologií dojde až poté, co pracovníci elektrárny horní blok rozeberou a zjistí, proč kapalina unikla. "Kdy to bude, nevím," netroufl si odhadovat Nebesář.

Jde už o druhý únik z bloku během jednoho týdne. Minulé pondělí v noci vyteklo v prvním bloku 2000 litrů mírně radioaktivní vody. - více zde

Pikantní je, že právě v té době jednali o Temelínu premiér Mirek Topolánek a rakouský kancléř Afred Gusenbauer. Dohodli se na zřízení parlamentní komise, která by měla dohlížet na bezpečnost Temelína. -více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video