Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Temelíně odhalili deset let starou závadu

  13:41aktualizováno  13:41
Pracovníci Škody Praha, kteří se podílejí na opravě vibrujícího rozvodu k turbíně prvního bloku jaderné elektrárny Temelín, zjistili na jedné z větví potrubí trhlinu. Předběžné testy ukázaly, že to je kaz starý pravděpoodobně deset let, protože vznikl už při výrobě. Kvůli chvění přívodního potrubí páry, které se objevovalo při nízkých výkonech, elektrárna zahájila dříve, než původně plánovala, revizi celého bloku.
Poslechněte si mluvčího Temelína Milana Nebesáře, jak popisuje poruchu - ikonka audio.

Spustit to znovu? To je provokace!

Na oznámení mluvčího české jaderné elektrárny Temelín, že štěpná reakce v temelínském reaktoru bude pravděpodobně obnovena již příští týden, reagovala ekologická organizace Global 2000:

Přes akutní problémy s opravou turbíny, která má trvat do poloviny února, má být řetězová reakce znovu nastartována již příští týden. Pro nás je to dvojnásobná provokace - na jedné straně provozovatel spěchá s obnovením provozu, na straně druhé však již týdny odkládá provedení zkoušek vlivu elektrárny na životní prostředí... Česko si zjevně stále neuvědomuje, že pokud dojde k porušení dohod z Melku, Rakousko nebude souhlasit s uzavřením kapitoly energetika, a zabrání tak přijetí ČR do Evropské unie.

"Potrubí bylo vyřezáno a odvezeno do výrobního závodu Škoda Energo Plzeň k podrobnější analýze," sdělil mluvčí Škody Praha Milan Kuchta.

Na závadu, která vznikla pravděpodobně při válcování plechu, se však už nevztahuje záruka, protože záruční lhůty jsou prošlé. "Myslím, že o záruce  to bude ještě docela komplikované jednání," uvedl mluvčí Škody.

Nelze ani vyloučit, že obdobná závada se vyskytne i v další části potrubí.

Zhruba do týdne musí technici Škoda Energo navrhnout, jak s vyříznutým potrubím z jaderné elektrárny Temelín naložit.

Zkušební roční provoz jaderné elektrárny Temelín bude kvůli opravě potrubí zahájen až v červnu, tedy o měsíc později než se předpokládalo. Posune se pravděpodobně i termín odstranění vibrací přívodního potrubí turbíny, jenž byl stanoven na 5. února.

Z PROBLÉMŮ TEMELÍNA:

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.

* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.

* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala falešný poplach.

* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně.

* 22. prosince: V pátek po osmé hodině ranní Temelín opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.

Potrubí se chvělo "jen" při nízkých výkonech
Chvění vysokých frekvencí podle pracovníků škodovky vznikalo pouze při nízkých výkonech. "Nyní se i konstrukčně připravuje řešení těchto vibrací a od čtvrtka začneme na přívodním potrubí páry o průměru 600 milimetrů provádět jisté úpravy. Musíme změnit určité vlastnosti zdroje," uvedl Vojtěch Žákovec ze společnosti Škoda Energo, která pro temelínskou elektrárnu dodala turbíny.

Chvění vysokých frekvencí (až 2500 herzů) podle něho vzniká pouze při nízkých výkonech. Spolu s turbínou byl 17. ledna odstaven i reaktor prvního bloku, kde skončila další část zkoušek. Technici mají zhruba tři týdny na to, aby odstranili příčiny příliš vysokých vibrací, kvůli nimž by se protáhlo uvedení Temelína do provozu.

"Nejde o vibrace turbíny, ty by byly závažnějším problémem, nýbrž o vibrace přívodního potrubí," upozornil Vojtěch Žákovec. Problémem turbíny se několik dní zabývají tři týmy specialistů z plzeňské Škody.

Turbína musí být v pořádku, řekla Drábová
Také Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který dohlíží na bezpečný provoz Temelína, nevidí ve vibracích neřešitelný technický problém. "Temelínský blok jako celek však není dlouhodobě provozuschopný, pokud se nepodaří turbínu vyladit tak, aby její parametry umožňovaly její spolehlivý provoz," upozornila však předsedkyně úřadu Dana Drábová.

To, že by se chvění přívodního potrubí, kudy proudí pára roztáčející turbínu, nepodařilo aspoň výrazně omezit, si však technici Škody a vedení Temelína vůbec nepřipouštějí. "Vůbec nepředpokládám, že by se nám to nepodařilo," tvrdí projektant Žákovec.

Podle Vojtěcha Žákovce ze Škody Energo už její pracovníci vědí, co se s potrubím děje, a jak závadu odstranit. "Na potížích s turbínou nyní pracují tři týmy," řekl Žákovec s tím, že by závada měla být odstraněna během tří neděl, při nichž bude reaktor odstaven.

Chvění v potrubí způsobuje podle expertů pára, která je přiváděna do turbíny a při nízkém energetickém výkonu nevyužívá maximální objem potrubí.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Iniciativa Pestrá strava bez chemie učí školáky, jak si připravit zdravou...
Přibývá obézních dětí. Kopírují stravovací návyky rodičů, varují odborníci

Každé čtvrté dítě má nadváhu, každé sedmé je obézní a každé čtvrté dítě ze sta je dokonce extrémně obézní. Za tuto nepříznivou statistiku může špatný životní...  celý článek

Jiří Kučera jako první vyfotil divoké vlky na Šumavě.
První snímky divokých vlků ze Šumavy ulovil fotograf poblíž Modravy

Byli čtyři, před zimou vypadali v dobré kondici a s vlky, kteří před nedávnem utekli z výběhu v Bavorsku, neměli nic společného. Nedaleko Modravy se o víkendu...  celý článek

Nová kniha vychází z cyklu iDNES.cz 100 pohledů na Česko.
Portál iDNES.cz má první publikaci. Projekt 100 pohledů vychází knižně

Server iDNES.cz má první knihu. Vznikla z unikátního projektu 100 pohledů na Česko, který si během dvou let, kdy je publikován na stránkách iDNES.cz, našel...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Daily banking Specialist

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 32 000 - 46 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.