Ladislav Paluska

Ladislav Paluska - Finační ředitel České televize Ladislav Paluska na tiskové konferenci, která se uskutečnila 28. prosince v Praze po jednání kolegia generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. Paluska vyzval Hodače, ať odstoupí. | foto: MICHAL RŮŽIČKA, MF DNES

V televizi zasahovali policisté

Stávkující zaměstnanci ČT obsadili prostory ředitelství a do čela televize dosadili bývalého finančního ředitele Ladislava Palusku. Věra Valterová, kterou pověřil řízením Jiří Hodač, požádala o pomoc policii. Mluvčí Krizového výboru Adam Komers řekl: "Pan Paluska dospěl k závěru, že platí zvykové právo, které v ČT platilo vždy. Televizi řídí v době nepřítomnosti generálního ředitele finanční ředitel." Paluska, kterého Hodač odvolal, si na vedení ČT dělá nárok, protože nikdy od Hodače nedostal odvolací dekret. - Jednání Senátu o novele zákona o ČT a aktuální události jsme sledovali ZDE.Podívejte se na fotografie.

Zvažovali jsme možné varianty řešení. Dál bych se k tomu nechtěla vyjadřovat.

Věra Valterová, pověřená řízením ČT

Věra Valterová dosud podle odborů nikomu nepředložila své oprávnění. Právní zástupce stávkujících Petr Čunderlík vysvětlil, že Valterová s nikým z vedení televize nekomunikuje a není ochotna jednat s odbory.

"V tuto chvíli řídí televizi statutární zástupce, což je finanční ředitel a to je v tuto chvíli pan Paluska, protože mu nebylo doručeno odvolání," řekl mluvčí Krizového výboru Martin Schmarcz.

Paluska: Vedení ČT jsem převzal na nezbytně nutnou dobu

Převzetí vedení České televize vysvětlil Ladislav Paluska provozními problémy televize. Řekl, že vedení převzal za podpory stávkujících odborů a vyjednavače Petra Moose na nezbytně nutnou dobu. "Není mou ambicí obsazovat sekretariáty," uvedl Paluska s tím, že vedení jako statutární zástupce přijal, aby zamezil pohybu nepovolaných lidí po Kavčích horách a chránil majetek České televize.

Podle Schmarze nelze proto hovořit o Paluskově dosazení. Hodač pověřil v minulých dnech výkonem funkce finančního ředitele bývalého zaměstnance IPB Jindřicha Beznosku. Paluska byl finančním ředitelem za předchozího ředitele ČT Dušana Chmelíčka.

Paluska strávil den v pracovně generálního ředitele, kterou od Hodačovy rezignace využívala jím pověřená zástupkyně Věra Valterová. Ta ve chvíli, kdy dorazili "vzbouřenci", nebyla v úřadu. Následně prohlásila, že zaměstnanci její pracovnu obsadili nelegálně, a podala na ně další trestní oznámení. Zároveň oznámila, že v této situaci s odboráři dále jednat nebude.

Beznoska zavolal policii
Hodačem pověřený finanční ředitel Jindřich Beznoska situaci komentoval slovy: "Vytočil jsem číslo 158 a vyzval státní orgány, aby řešily situaci, kdy je nám bráněno vejít do našich kanceláří." Na půl čtvrtou svolal do Kongresového centra svou tiskovou konferenci.

"Panu Paluskovi jsme nemohli předat odvolací listiny, protože nebyl k zastižení. Poslali jsme je proto poštou," dodal Beznoska.

V České televizi úřadovala policie
Po půl hodině dorazili do ČT tři policisté, z toho dva uniformovaní. Seznámili se s Ladislavem Paluskou a z místnosti vykázali všechny novináře.

Po několika minutách beze slova odešli. Paluska řekl, že ho jen legitimovali a chtěli po něm, aby jim vysvětlil, co se v budově děje.

Jak popsal svůj příchod do ČT Paluska

Ráno jsem po nemocenské přišel do práce jako obvykle, protože jsem nedostal žádný dokument, který by mě odvolával. Potkal jsem několik kolegů včetně Adama Komerse z Krizového výboru. Šel jsem za paní Valterovou, abych zjistil, co se děje. Zarazilo mě, že na ředitelství byly všechny kanceláře odemčené. Seděl tam jen jeden člověk. Byl zmatený, neuměl na naše otázky v podstatě odpovědět. Řekl jen, že nemá pracovní smlouvu, že má smlouvu o dílo. Volali jsme proto rychle paní Valterové. Ta nám ale řekla, že má nemocnou matku, musí ji ošetřovat a nemůže proto přijít. Slíbila však, že přijde na zasedání kolegia.

Rozhoduje kolegium
V 15 hodin rozhodl nejvyšší kolektivní orgán České televize - kolegium o ustavení Provozního výboru, který by televizi řídil do jmenování nového ředitele. Ve výboru budou zastoupeny všechny strany sporu, v čele by měla být Věra Vlaterová. Ta se kolegia nezúčastnila. Výbor bude formálně ustaven ve čtvrtek dopoledne.

"Věra Valterová vzkázala, že ošetřuje svou matku, ale slíbila, že přijde na kolegium v 15 hodin," řekl právní zástupce stávkujících. To se však nestalo.

V kolegiu zasedají převážně ředitelé jednotlivých úseků televize. Paluska prohlásil, že pokud na zasedání kolegia Věra Valterová předloží svůj pověřovací dekret podepsaný Jiřím Hodačem, který ji opravňuje k vedení televize, on sám se stáhne.

Ministr Dostál přijel na Kavčí Hory
Pavel Dostál přijel do České televize, aby prozkoumal situaci. Do prostor generálního ředitele přišel v doprovodu odborářů a Paluska ani další členové vedení ho neočekávali. "Přišel jsem se přesvědčit o situaci ze Senátu, kde se objevily zprávy o dění na Kavčích horách," řekl Dostál, než se zástupci stávkujících a Paluskou usedl v kanceláři generálního ředitele.

Asi po deseti minutách podle reportéra MF DNES rychle a nazlobeně odešel. "Nedohodli jsme se na ničem," řekl s tím, že jednali o aktuální situaci.

Valtrová odmítla s Paluskou o krizi jednat
Paluska byl až dodnes na nemocenské. Když přišel do televize a poradil se se zástupci stávkujících o dalším postupu, obrátil se na Valterovou, aby s ní předem svou situaci projednal.

Ta se s ním však podle něj odmítla setkat. "Jakmile se dozvěděla, že jsem na patře, otočila se na podpatku a s Janou Bobošíkovou někam spěšně odešla," řekl novinářům Paluska.

Reportér MF DNES zjistil, že tři členové nejvyššího vedení televize jmenovaného Hodačem, Jana Bobošíková, Věra Valterová a Jindřich Beznoska, jednají sice na stejném patře, ale v jiné místnosti.

Obsazení ředitelství je obrana, říkají stávkující
Na otázku, proč se stávkující rozhodli k tak radikálnímu kroku, jakým je obsazení kanceláří vedení televize, odborář Dub odpověděl, že je k tomu vedla obava. "Po budově se pohybují cizí lidé s průkazkami, které jim umožňují přístup prakticky kamkoli. Máme strach," řekl.

Přede dveřmi kanceláře ředitele televize stojí stávkové hlídky a kontrolují všechny, kteří chtějí vejít dovnitř. Obsazení ředitelství ohlásil v budově televize vnitřní rozhlas.

Za plánem stojí bývalý ministr a vyjednavač
S plánem, který se Paluska se stávkujícími zaměstnanci právě pokouší realizovat, přišel proděkan Českého vysokého učení technického a bývalý ministr dopravy Petr Moos. Mimo jiné se také podílel na vyjednávání s leteckými dispečery, kteří požadovali zvýšení platů a hrozili ochromením letového provozu.

Existenci zvykového práva potvrdil i Miroslav Mareš jako předseda Rady ČT ještě před tím, než byla odvolána.

Úterý: žádná dohoda
Ani úterní jednání odborářů ČT se zástupci vedení nepřineslo žádné výsledky. Účastníci rozhovorů po více než dvouhodinovém jednání na Úřadu vlády pouze řekli, že v nich budou pokračovat patrně ve středu.

 První vyjednávání zahájili zástupci odborářů a vedení České televize v pondělí pod záštitou Rady hospodářské a sociální dohody, takzvané tripartity. "Jednání bude pokračovat bez tiskovky a jakéhokoli zveřejnění výsledků," řekl výkonný tajemník tripartity Václav Vaněk, který odmítl dokonce prozradit čas i místo schůzky.

Právník stávkujících odborářů Petr Čunderlík utajení potvrdil  s tím, že omezení informací je přáním tripartity. Tripartita měla pro jednání pouze vytvořit podmínky.

Pondělní schůzka na Úřadu vlády, které se zúčastnili i zástupci vlády, zaměstnavatelů a Českomoravské konfederace odborových svazů, skončila po půlnoci bez dohody, jen s příslibem pokračování jednání. Věra Valterová, která je pověřena řízením ČT, vyjádřila po setkání naději, že obě strany by tímto způsobem mohly postupně dospět ke konstruktivnímu řešení, jež by odblokovalo pat v České televizi, který trvá už čtvrtý týden.

Předseda Nezávislé odborové organizace ČT Antonín Dekoj se pouze omezil na konstatování, že první rozhovory obou stran vítá.

Autorizované prohlášení Krizového výboru České televize (17. ledna 2001)

Již několik dní se předseda stávkového výboru ČT Antonín Dekoj a zástupci Krizového výboru zaměstnanců ČT snaží jednat s paní Valterovou, kterou měl pan Jiří Hodač pověřit řízením ČT. Do této chvíle paní Valterová nejen, že odmítá se zaměstnanci smyslupně jednat, ale nebyla schopna se ani prokázat žádným dokumentem, který by ji opravňoval k řízení ČT. Těmito dokumenty se neprokázali ani paní Jana Bobošíková, kterou pan Hodač pověřil funkcí ředitelky zpravodajství, ani pan Beznoska, který měl být pověřen funkcí finančního ředitele.

Za této situace, kdy nikdo z tzv. Hodačovského vedení není schopen prokázat se jakýmkoli dokladem opravňujícím jej k řízení televize a kdy zároveň pan Hodač rezignoval, je to podle úzu ČT, který potvrdil i bývalý předseda Rady ČT Mareš, finanční ředitel, na kterého přecházejí pravomoci generálního ředitele. Pan Paluska nebyl právně nezpochybnitelným způsobem odvolán z funkce, respektive mu nebylo toto odvolání řádně osobně předáno.

Paluska v doprovodu vedoucí právního útvaru paní Vocetkové a vedoucího personálního útvaru pana Kříže dorazil do pracovny generálního ředitele. U paní Valterové se všichni tři dožadovali potvrzení toho, že měli být odvoláni z funkcí. Přestože na ni čekali téměř hodinu, opět s nimi nejednala a žádným dokumentem se neprokázala.

Za této situace pan Paluska svolal kolegium generálního ředitele, jehož se účastní i šéfredaktoři Redakce Zpravodajství Bohumil Klepetko, Publicistiky Martin Mrnka a sportu Miroslav Bosák. Smyslem tohoto jednání je ukončení krize v ČT. Krizový výbor důrazně odmítá jako lživé všechny informace o tom, že "stávkové hlídky" dosadily Palusku, či že vůbec bylo užito jakéhokoli násilí. Naopak jsme toho názoru, že pan Paluska je v této chvíli legálním a legitimním nejvyšším představitelem České televize a jsme připraveni okamžitě uposlechnout jeho pokynů.

Za Krizový výbor Martin Schmarcz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video