Pohřeb zabitého studenta Saního Zhalího v Teheránu (16. února 2011)

Pohřeb zabitého studenta Saního Zhalího v Teheránu (16. února 2011) | foto: AP

V Teheránu to opět vře, režim se přetahuje s opozicí o mrtvého studenta

  • 50
V íránské metropoli Teheránu vypukly čerstvé nepokoje. Na pohřbu jednoho ze dvou studentů, kteří zemřeli při pondělních střetech, se do sebe pustili představitelé opozice a stoupenci islamistického režimu. Obě strany tvrdí, že mrtvý student Saní Zhalí patřil právě do jejich tábora a navzájem se obviňují z jeho smrti.

Šestadvacetiletý student Zhalí zahynul v pondělí, kdy se do ulic Teheránu po více než roce opět vydaly tisíce stoupenců opozice. Odpůrcům režimu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda dodaly odvahu úspěšné revoluce v Tunisku a Egyptě.

Podle televize al-Džazíra se oba tábory střetly před uměleckou fakultou teheránské univerzity, kterou zastřelený mladík studoval. Íránští blogeři popsali, že budovu fakulty obsadila policie a po městě byly rozmístěny zásahové jednotky.

"Studenti a účastníci smuteční slavnosti za mučednického studenta Saního Zhalího se střetli s malým počtem lidí zjevně napojených na odpadlické hnutí a s výkřiky 'Smrt pokrytcům' je zahnali," referovala o incidentu na pohřbu íránská státní televize IRIB.

Příznivci režimu tvrdí, že Zhalí byl dobrovolným členem náboženské milice basidž, která je napojena na islámské revoluční gardy a v pondělí hrála hlavní roli v potlačování opozičních manifestací. Při nepokojích bylo podle aktivistů za lidská práva zatčeno 1 500 lidí. Režim tvrdí, že skutečné číslo je řádově nižší.

Pohřeb zabitého studenta Saního Zhalího v Teheránu (16. února 2011)

Příznivec íránského režimu s portrétem ajatolláha Chameneího (16. února 2011)

Opoziční web rahesabz.net naopak píše, že Zhalí byl členem Zeleného hnutí a příznivcem opozičního lídra Míra Husajna Músávího, který spolu s dalším představitelem opozice Mahdím Karrúbím na svých internetových stránkách vyzval k dalším protestům proti vládě.

Vytáhněte si špunty z uší, varuje opozice

"Varuji vás, dokud není příliš pozdě. Vytáhněte si špunty z uší a naslouchejte hlasu lidu. Násilí a ignorování přání obyvatel vám nevydrží navždy," varoval Karrúbí režim na svých stránkách Sahamnews.org.

Oba vůdci Zeleného hnutí jsou poslední týden v domácím vězení. Vládní poslanci po pondělních protestech demonstrativně vystoupili v parlamentu a hlasitě požadovali jejich zatčení a popravu. Výzvu k jejich příkladnému potrestání podepsalo 223 z 290 zákonodárců. Z přípravy nepokojů režim obviňuje Spojené státy, Velkou Británii a Izrael.

Protesty dorazily i do Libye

Vidět jsou ale více stoupenci Kaddáfího

"Je jasné, že íránský národ má své nepřátele, protože je to země, která chce zazářit, dosáhnout vrcholu a změnit mezinárodní vztahy," prohlásil Ahmadínežád podle televize al-Džazíra v úterý večer.

Režim na pátek ohlásil manifestaci proti "odpadlickým šéfům" Músávímu a Karrúbímu. Manifestaci pořádá Rada pro koordinaci islámské propagandy, která organizuje velké lidové režimní akce.

"Obyvatelé Teheránu se po pátečních modlitbách masově zúčastní manifestace, aby vyjádřili svou zlost a nenávist vůči barbarským a odporným zločinům vzbouřeneckých šéfů a jejich licoměrných a monarchistických spojenců," uvádí se podle ČTK v prohlášení rady.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video