Podvyživená tříletá somálská dívka v centru Lékařů bez hranic v uprchlickém

Podvyživená tříletá somálská dívka v centru Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Melka Dida, který leží asi 75 kilometrů od etiopského tábora Dolo Ado. (12. července 2011)

V táboře zemře denně kvůli hladu a nemocem deset somálských dětí

  • 82
V etiopském uprchlickém táboře Kobe zemře každý den v průměru deset somálských dětí, kterým ještě nebylo ani pět let. Kromě hladu je zabíjí i nemoci, zdravotníci u nich objevili i spalničky. Lékaři děti v táboře přeočkovali, poslední z nich se vakcíny dočkaly v pondělí.

"Od červnového otevření tábora Kobe v něm zemřelo denně v průměru deset dětí mladších pěti let," prohlásil mluvčí Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky při OSN Adrian Edwards. "Zatímco podvýživa je hlavní příčinou vysoké úmrtnosti, spalničky problém zhoršují," dodal.

V pondělí zdravotníci dokončili masové přeočkování, při kterém vakcínu píchli všem dětem v táboře, kterým je šest měsíců až patnáct let. Kombinace hladu a nemocí podle Edwardse zapříčinila vysoký počet úmrtí v Africkém rohu i v minulých hladomorech.

Tuny pomoci na trzích

Prodávané pytle mají razítka WFP

V etiopském táboře Kobe je v současné době registrováno 25 tisíc uprchlíků. Kobe je pak součástí uprchlického komplexu Dolo Ado, kde vyhledalo pomoc více než 121 tisíc lidí. Většinou šlo o obyvatele suchem a hladem nejhůře postižené země, Somálska.

"Většina uprchlíků, kteří přichází ze Somálska, je z odlehlých oblastí. A v etiopských táborech se tak mohou setkávat s formálními zdravotnickými zařízeními vůbec poprvé," přiblížil Edwards. Od začátku roku se počet lidí v komplexu zdvojnásobil, denně jich přijde 200 až 250.

Většina pomoci se prý dostane k potřebným

Africký roh prožívá nejhorší sucho za poslední desítky let. Nejkritičtější je situace v Somálsku, kde OSN vyhlásila hladomor už v několika oblastech. Sucho ale trápí i další země regionu včetně Etiopie, Keni, Ugandy či Džibutska.

V Somálsku situaci komplikuje i špatná bezpečnostní situace, i když alespoň z Mogadiša nedávno odešly islamistické jednotky hnutí al-Šabáb. Před několika dny se nicméně objevila zpráva o rozkrádání humanitární pomoci a jejím prodeji na tamních trzích.

Somálský chlapec postává u centra distribuce jídla na jihu Mogadišu. (11. srpna

Světový program pro výživu při OSN (WFP) uvedl, že většina humanitární pomoci určená pro oběti sucha a hladu v Somálsku se už ale dostane k těm, kteří ji potřebují. Uvedla to mluvčí programu Christiane Berthiaumeová v reakci na informace o rozkrádání dodávek.

Islámské státy pošlou miliony

"Nepřichází v úvahu pomoc pro Somálsko redukovat," prohlásila a dodala, že WFP vyšetřuje údajné krádeže, které představují sotva jedno procento celkové distribuce. Asi 1,5 milionu lidí na severu a v centrální části Somálska dostává pomoc WFP, která by chtěla rozšířit dodávky i do jižních oblastí. Přístup do nich jí nyní znemožňuje hnutí Šabáb.

Budoucností zbídačelé země se má zabývat konference pod patronátem OSN. Uskuteční se od 4. do 6. září a Rada bezpečnosti OSN všechny zúčastněné strany konfliktu vyzvala, aby se jí účastnily. Cílem jednání je sjednotit všechny strany v postupu k ukončení občanské války, uvedla ČTK.

Islámské státy mezitím na zvláštním summitu slíbily dát 350 milionů dolarů na pomoc Somálsku. "Doufáme, že přísliby pomoci v krátké době stoupnou na 500 milionů dolarů," řekl generální tajemník 57členné Organizace islámské spolupráce (OIC) Akmeleddin Ihsanoglu. K pomoci vybídl islámské státy turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video