Syrští demonstranti v Hamá vyvěsili plakát s poděkováním televizním stanicím

Syrští demonstranti v Hamá vyvěsili plakát s poděkováním televizním stanicím Al-Džazíra a Shaam News Network, které o protestech informují. (15. července 2011) | foto: AP

V Sýrii se po modlitbách rozpoutalo „peklo“, vojáci pálili do davů

  • 68
Vojáci syrského prezidenta Bašára Asada stříleli na desítky tisíc demonstrantů, kteří se po pátečních modlitbách shromáždili ve městech po celé zemi. Podle aktivistů zemřelo nejméně dvacet osm lidí. Nepokoje, které se v arabské zemi rozhořely v březnu, znovu zesilují.

"Je to důležitý vývoj a vzkaz úřadům, že demonstrace nabývají na síle po celé zemi," řekl podle agentury AFP šéf syrské organizace pro monitorování lidských práv Ramí Abdar Rahmán. Desítky tisíc lidí po pátečních modlitbách znovu zaplnily náměstí syrských měst.

Konference národní spásy

V sobotu se podle opozičních zdrojů souběžně v Damašku a v Istanbulu uskuteční konference oponentů režimu. Chtějí se prý dohodnout na společné taktice, která povede k Asadovu svržení. Akce nese název Konference národní spásy a koná se na výzvu představitelů opozice doma i v cizině. Účast na istanbulské části podle agentury AFP přislíbilo 500 z nich. Syrská opozice se už sešla v Istanbulu 26. dubna, 27. června se pak konala schůzka v Damašku.

Zdroj: ČTK

V Damašku vyšlo do ulic přes dvacet tisíc lidí, v Dumá na 35 tisíc a ve východosyrském Dajr az Zauru vyrazilo protestovat nejméně 450 tisíc demonstrantů, a v Hamá dokonce na půl milionu lidí nespokojených s vládou prezidenta Bašára Asada, informovala britská stanice BBC s odvoláním na místní aktivisty.

"Rozpoutalo se peklo, střelba byla intenzivní," popsal stanici svědek z Dará, kde protesty v březnu začaly. Syřané se tak tehdy přidali k vlně nepokojů, která zjara opanovala arabský svět.

Z damašské čtvrti Midan jeden z účastníků protestní akce ohlásil, že policisté použili granáty se slzným plynem a ostrou munici. Policisté prý stříleli na sedm tisíc lidí, kteří mířili k Hasanově mešitě.

Podle aktivistů zemřelo nejméně dvacet osm lidí. Dva lidé přímo v Dará, dalších šestnáct v Damašku a po třech v Idlíbu a Homsu. Zprávy hovoří i o čtyřech mrtvých v Dumá, které leží asi 15 kilometrů od metropole, v Džabaru přišlo o život dítě. Dva civilisté údajně zemřeli i v Kadamu. Nejméně 40 lidí utrpělo zranění, dalších 12 tisíc lidí skončilo ve vězení. Dosud si protesty vyžádaly asi 1 600 obětí.

Odstup, Asade! Nic víc, nic míň

Asadova vláda nedávno zahájila "národní dialog". Oponenti režimu ale s politiky nechtějí vyjednávat, dokud neodstoupí prezident Asad. Ten zemi vládne jedenáct let a nyní čelí nejsilnějším protestům.

Západ dlouhodobě kritizuje brutální potlačování protivládních demonstrací, režim se však brání a tvrdí, že v zemi žádné klidné protesty nejsou. Syřany prý do ulic svolávají kriminální gangy, které jsou podporovány různými nepřátelskými skupinami ze zahraničí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video