Protivládní demonstrace v Jemenu se vyostřují. | foto: AP

V Jemenu demonstrují statisíce, protestující Syřané dýchali slzný plyn

  • 3
Statisíce Jemenců se na hlavním náměstí v Saná sešly k dosud největší demonstraci proti jemenskému prezidentovi Alímu Abdalláhu Sálihovi. Také v Sýrii se krátce po poledni vzedmula vlna odporu proti současnému prezidentovi Bašáru Asadovi a vládní straně Baas.

Pochody jemenských demonstrantů požadujících odstoupení prezidenta Sáliho po 32 letech u moci jsou hlášeny i z dalších jemenských měst.

Sálih promluvil ke svým stoupencům před prezidentským palácem, ochotu odstoupit podle agentury Reuters ale nijak nenaznačil.

Protivládní demonstranti v Jemenu třímají národní vlajky.

Protivládní demonstranti se modlí během protestů.

Demonstranti drží transparent s přeškrtnutým portrétem prezidenta Sáliho.

"Přísahám vám, že obětuji svou krev a duši a všechno, co je mi drahé, pro svůj lid," řekl velkému davu svých příznivců v krátkém vystoupení.

Události v Jemenu

Při demonstracích zahynulo od konce ledna na 70 lidí. Prezident Sálih se zpočátku snažil upokojit opozici slibem, že nebude kandidovat v řádných prezidentských volbách v roce 2013.

Po policejním zásahu v Saná, při němž 18. března zahynulo 52 osob, parlament o dva dny později odhlasoval výjimečný stav, vláda podala demisi a prezident přišel s dalším ústupkem: nabídkou uspořádat předčasné prezidentské volby ještě letos.

Protesty vylákaly z mešit duchovní i věřící, kteří se připojili k protestům. Jemenská opozice chce ještě v pátek podle agentury AP dostat do ulic milion lidí, a vynutit si tak Sálihův okamžitý odchod.

Opozice není jednotná

Protivládní demonstranty v Saná podporují vojáci, kteří se během několikatýdenních nepokojů v zemi přidali k protestujícím. Vojáci postavili kolem centrálního náměstí několik kontrolních stanovišť, aby tak zabránili v proniknutí prezidentovým stoupencům.

Opozice a vládnoucí režim v Jemenu se ale stále nejsou schopny dohodnout na kompromisním postupu při provádění politických změn. Minulou sobotu Sálih vyjádřil připravenost odstoupit i během několika hodin, podmínil to ale tím, že to musí být v důstojných podmínkách.

Zároveň představitele opozice obvinil z toho, že svoje požadavky neustále stupňují. Vůdce opozice naopak z manévrování obvinil prezidenta a řekl, že mezi oběma stranami stále zeje názorová propast.

Protesty pulzují v ulicích Sýrie, lidé chtějí svrhnout Asada

Ostré protesty proti vládní straně Baas prezidenta Bašára Asada propukly po pátečních modlitbách i v Damašku a dalších třech syrských městech. Na předměstí Damašku policie údajně zasáhla proti demonstrantům slzným plynem.

Co se děje v Sýrii

Asad čelí největším protestům za 11 let své vlády. Nepokoje propukly 18.března a rozšířily se po celé zemi. Ve středečním projevu v parlamentu připsal Asad protesty "zahraničním spiklencům usilujícím o destabilizaci země". Ve čtvrtek ustavil právní výbor, který má do 25. dubna posoudit zrušení výjimečného stavu platného od roku 1963 a jeho nahrazení protiteroristickým zákonem.

Stovky lidí vyšly do ulic v Damašku a okolí a ve dvou přístavních městech Latákíja a Banijás, oznámila agentura Reuters s odvoláním na syrské aktivisty za lidská práva.

Tisíce lidí volajících "Chceme svobodu" vyšly do ulic Dará, města, které se v minulých dvou týdnech stalo ohniskem protestů, jež si vyžádaly údajně 60 až 100 mrtvých a rozšířily se po celé zemi.

Aktivisté nazvali pátek Dnem mučedníků a vyzvali obyvatele k účasti na masových demonstracích k uctění památky těchto obětí.

Podle očitého svědka agentury AP se do protestu v Dará zapojilo až 5 000 lidí, ve městě a jeho okolí byl rozmístěn velký počet příslušníků bezpečnostních sil. Policisté ani vojáci zatím ale proti demonstrantům nezasahují a nesnaží se je zastavit.

Egypťané demonstrovali za odstranění zbytků starého režimu

Do ulic vyšli také Egypťané. Desítky tisíc se jich shromáždily na náměstí Tahrír v centru Káhiry, aby vyzvaly k záchraně revoluce, která přinutila k rezignaci prezidenta Husního Mubaraka.

Shromáždění podle agentury AFP inicioval výbor na obranu revoluce s požadavkem urychlit soudní procesy s těmi, kteří jsou zodpovědní za útoky proti demonstrantům nebo čelí podezření z korupce.

Demokratické síly také požadovaly "očištění" státních institucí od bývalé vládnoucí národnědemokratické strany a navrácení "miliard, ukradených lidu". Podle agentury MENA se velké páteční modlitby na náměstí zúčastnilo 15 tisíc lidí. Počet demonstrujících se během odpoledne zdvojnásobil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video