V Srbsku bude klid zbraní

Velitelé albánských povstalců se zavázali ke klidu zbraní na jihu Srbska. Dohodu v Končulji za přítomnosti zástupce NATO Petera Feitha podepsal velitel takzvané Osvobozenecké armády Preševa, Mededje a Bujanovace UÇPMB Shefket Musliu. Dohoda má platit do 19. března. Dosud není známo, zda se ke smlouvě připojila i srbská strana. Její zástupci jednají se Severoatlantickou aliancí v Bujanovaci.

Osvobozenecká armáda Preševa, Mededje a Bujanovace
UÇPMB

 
vznikla před rokem s cílem bránit místní Albánce před represemi režimu tehdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče.

"Byla podepsána dohoda o příměří s platností do 19. března. Během tohoto týdne se mají připravit jednání," řekl podle agentury Reuters Sejdullah Kadriu, politický představitel UÇPMB.

Agentura AP však s odvoláním na nejmenovaného velitele UÇPMB uvádí, že s jugoslávskou stranou bylo podepsáno dvacetidenní příměří v nárazníkové zóně.

Podpisu příměří předcházelo uzavření dohody o bezpečnostní zóně, kterou v Merdare na severu Kosova podepsal velitel sil KFOR generál Carlo Cabigiosu s jugoslávskými úřady. Na jejím základě se budou moci jugoslávské ozbrojené síly vrátit do části jihosrbské bezpečnostní zóny na hranici s Kosovem.


Bezpečnostní zóna
na hranici mezi Srbskem a Kosovem byla zřízena na základě vojensko-technické dohody mezi NATO a Bělehradem, která byla v červnu 1999 uzavřena v makedonském Kumanovu. Zóna u administrativních hranic je široká pět kilometrů. Podle dohody se v bezpečnostní zóně smějí pohybovat jen lehce vyzbrojené jednotky srbské policie. Smyslem zřízení bezpečnostní zóny bylo zabránit jugoslávské armádě v eventuálním ohrožování jednotek KFOR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video