Somálské děti se potulují ve válkou zničeném Mogadišu (27. března 2012)

Somálské děti se potulují ve válkou zničeném Mogadišu (27. března 2012) | foto: Reuters

V Somálsku zastřelili komika, který parodoval islámské radikály

  • 55
V Mogadišu zastřelili jednoho z nejpopulárnějších somálských komiků, který proslul svými parodiemi islámských ozbrojenců. Kdo ho zabil, se neví. Nicméně už loni mu vyhrožovali radikálové z al-Šabábu. Somálci ale hlásí i pozitivní zprávu - ve středu schválili novou ústavu, která se připravovala celých osm let.

Život komika Abdiho Džejláního Maršaleho skončil krátce poté, co odešel z místní rozhlasové stanice, kde pracoval jako producent a zároveň jako hlasatel. Dva muži vyzbrojení pistolemi ho střelili několikrát do hlavy a hrudi, popsali televizi BBC svědci vraždy. Pak oba útočníci zmizeli.

Kdo ho zabil, není tedy zatím jasné. Nicméně loni Maršalemu vyhrožovali extremisté ze somálského radikálního hnutí al-Šabáb. Populární somálský komik se kvůli výhrůžkám několik dní skrýval v Somalilandu.

"Nikomu nic špatného neudělal, pokud víme (...) Je to černý den pro celý zábavní průmysl. Byl lídrem somálských komiků a všichni měli jeho představení rádi," prohlásil podle listu The Guardian jeden z Maršaleho kolegů z rádia Kulmije Jusuf Kejnán.

Maršale kromě rádia pracoval ještě ve dvou televizních stanicích. V sobotu přitom někdo postřelil jednoho z jeho kolegů z jedné z televizí Abdulkadira Omara Abdulleho. Podle Výboru na ochranu novinářů už v chaotické africké zemi letos zabili šest žurnalistů.

Život v Somálsku

Majitel rozhlasové stanice Abdullah Guure vyzval novináře, aby nosili pro svou osobní ochranu zbraň. "Silně apeluji na novináře, aby si vzali své zbraně a nečekali, že je někdo ochrání. Je čas na to, abychom se chránili sami," prohlásil.

Historický moment - nová ústava

Somálsko nicméně ve středu zažilo historický moment, protože ústavodárné shromáždění v Mogadišu schválilo novou ústavu. Ta se připravovala osm let a její přijetí je důležitým krokem k obnově centrální moci země. Somálsko je bez funkční vlády od převratu a svržení prezidenta Mohameda Barreho v roce 1991.

Somálsko tehdy upadlo do vleklé občanské války mezi různými znepřátelenými milicemi a klany. Islamistické hnutí al-Šabáb pak získalo částečně kontrolu nad metropolí i dalšími oblastmi země. A zakázalo v nich veřejnou zábavu.

Ústavu nyní musí odsouhlasit občané v referendu. Návrh nové ústavy uznává za jediné povolené náboženství islám a stanovuje, že základem somálských zákonů je islámské právo šaría. Podle agentury AP ale obsahuje i některé pokrokové prvky, třeba zakazuje ženskou obřízku či chrání právo na potrat v případě, že je to jediný způsob, jak zachránit život matky.

Mandát stávající somálské prozatímní vlády vyprší 20. srpna a ústavodárné shromáždění má teď za úkol zvolit nový parlament, který pak vybere nového prezidenta. Prezident následně jmenuje premiéra pověřeného zformováním kabinetu.

Schvalování ústavy se neobešlo ale bez problémů, na místo konference se pokusili zaútočit dva sebevražední atentátníci. Jednoho ale zastřelila policie a další explodoval dříve, než se na konferenci dostal. Zranil přitom šest policistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video