V Somálsku se obchodní spor řeší kulkou

  • 13
Přechodná somálská vláda ani šest tisícovek policistů nemá v rozvrácené zemi, která je oblíbeným cílem mezinárodních teroristů, prakticky žádnou moc. Ulicím metropole Mogadišo, plným odpadků, totiž vládnou kmenové frakce. A jejich argumenty jsou pádné - kalašnikovy, kulomety a raketomety. Město křižují ani ne dvacetiletí ozbrojenci, otupělí žvýkáním halucinogenních listů, které jejich šéfové posílají, aby si podřízené komunity podrobovali vydíráním, únosy a také vraždami.

Potkal se s nimi i obchodník Ali Moumin, který leží s obvázanou hlavou na zkrvaveném polštáři v mogadišské nemocnici. Nováčkovi z venkova, který nerespektoval místní pravidla, totiž konkurence v obchodním sporu prohnala hlavou kulku.

"Poučený" byznysmen rezignovaně říká: "Příště toho muže, který mě napadl, musím poslechnout, protože jsem z venkova a on je odsud," a dodává, že jinak se ve městě nemůže ani se zbraní ubránit.

Kmeny zde vládnou přes deset let
Kmenové frakce vládnou Somálsku od roku 1991, kdy byl svržen diktátor Mohammed Siad Barre. O dva roky později místní chaos ještě zvětšilo ztroskotání mírové mise.

Snaha vlády přesvědčit mladé ozbrojence, aby odevzdali zbraně a vstoupili do řad špatně placené státní policie, se tak míjí účinkem. Odzbrojení společnosti má být přitom hlavním tématem chystaných mírových jednání, která mají zemi přinést skutečnou ústřední vládu.

Zatím však sedm milionů místních lidí včetně obyvatel Mogadiša, kteří nakupují čím dál víc zbraní, v pokrok příliš nevěří. Tvrdí, že labyrint místních klanů, které kontrolují území i obchodní zájmy a jejich panovíní nad životem lidí, nemůže změnit nic.

Jak vypadá metropole Mogadišo

V bývalém sídle somálské vlády i v někdejších luxusních hotelích na pobřeží indického oceánu, kde se v šedesátých a sedmdesátých letech opalovali turisté, si dnes rozdělávají ohně bezdomovci - chudí uprchlíci z venkova. V okolí jsou pobořené domy, které před deseti lety zničily těžké zbraně bojujících stran.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video