Zhruba u každého desetitisícího srnčího mláděte se objeví genetický defekt, který z něj udělá albína. Ilustrační foto

Zhruba u každého desetitisícího srnčího mláděte se objeví genetický defekt, který z něj udělá albína. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Sasku jde o život bílé srně. Myslivci chtějí odstřel

  • 29
Na kopcích saského Krušnohoří se prohání vzácná bílá srna a zdejší myslivci stojí před svízelnou situací. Požadují její odstřel, protože ji považují za mutanta, který nemá v přírodě co dělat. Jenže saské ministerstvo životního prostředí je proti.

Jako rarita a přírodní fenomén by se zvíře mělo nechat žít, vyslovilo se drážďanské ministerstvo k smrtelnému plánu myslivců. Srny sice neřeší nějaká vyšší zákonná ochrana, ale úřady neoznačují takovou mutaci za nemoc, která by si žádala razantní zásah.

Zabít by nešlo mladého samce, který by měl nárok na předepsanou dobu hájení. Srna žije v asi devítisethektarové oboře u obce Oberlungwitz západně od města Zwickau. Nájemce pozemku Ralf Georgi se odstřelu brání.

Thomas Hildebrandt z ústavu pro zoologický výzkum v Berlíně připustil, že albín může stádo při páření ohrozit. Nemusí ale zahynout a může se odchytit, řekl. Bílou srst zvířete zřejmě způsobil genetický defekt vyskytující se zhruba u každého desetitisícího srnčího mláděte.

V Německu případ připomíná osud medvěda Bruna, který se na jaře zatoulal z jižních Alp na severní německé a rakouské svahy a nakonec byl odstřelen. -více zde

V Sasku se zatím nenašel nikdo, kdo by se odhodlal srnu zastřelit. Může za to nejspíš také lovecká pověra - každý, kdo zastřelí bílou vysokou, prý do roka zemře.

Deník Bild připomíná nejznámější oběť této kletby: následníka rakouského trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este, který údajně skolil bílého jelena na podzim 1913. Neuběhl rok a 28. června 1914 se stal obětí atentátu v Sarajevu, který se stal záminkou k první světové válce.

,

Video