Mapka Ukrajiny a Ruska s vyznačeným územím poloostrova Krym připojeným k Ruské

Mapka Ukrajiny a Ruska s vyznačeným územím poloostrova Krym připojeným k Ruské federaci. | foto: iDNES.cz / GRAPHIC NEWS

Rusové přepisují učebnice zeměpisu. Mapa s Krymem vyjde do dvou týdnů

  • 868
Zábor poloostrova Krym změní ruským studentům učebnice i školní výuku. Nové atlasy, v nichž bude součástí Ruské federace také anektovaná oblast, jsou už ve výrobě. Poslanci zároveň projednávají návrh, aby se v rozvrhu všech škol objevila povinná hodina věnovaná připojení Krymu k Ruské federaci.

Nové atlasy se začaly vyrábět jen tři dny po referendu, v němž se většina obyvatel vojensky okupovaného Krymu vyslovila pro připojení k Rusku.

Největší ruské kartografické nakladatelství DMB potvrdilo deníku Izvěstija, že překreslené mapy jsou už ve výrobě. "Hotové budou do dvou týdnů," prohlásil ředitel a majitel společnosti Sergej Melikov.

Ačkoliv všechny náležitosti vstupu Krymu do Ruské federace ještě nejsou vyřešeny (více čtěte zde), kartografové mají jasno: Krym patří Rusku. DMB už vyprojektovalo modely nových atlasů, glóbů i politických map světa. V nabídce nebude chybět ani nová administrativní mapa federace a lokální mapa Krymu.

Mapy změní také National Geographic

Každý dostane správný výklad

Poslanci ruské Dumy nepromýšlí pouze úpravy map, ale chtějí také politickou změnu vhodně vysvětlit nastupující generaci. Podle ČTK údajně projednávají návrh, aby do rozvrhu všech ruských škol byla zařazena zvláštní hodina věnovaná spojení Ruska s Krymem.

Nikdo by se proti tomu zřejmě nebouřil. V Rusku totiž zatím neutichá nadšení z krymského záboru, který média označují za první územní zisk země po sérii trpkých ztrát při rozpadu Sovětského svazu.  V Moskvě má dokonce jedno z veřejných prostranství nést jméno "Náměstí znovusjednocení Ruska s Krymem".

Další nakladatelé ještě tak daleko nejsou. Někteří ruskému deníku odpověděli, že počkají, až se vyprodají stará vydání. Další čekají na pokyn z federálního úřadu Rossreedstvo, který má na starosti správu katastru ploch a nemovitostí.  

Změny na světové mapě ovšem neplánují pouze Rusové, ale například i světoznámý americký časopis a přední výrobce map National Geographic. Ruská média s chutí citují Juana José Valdése, který ve firmě řídí oddělení kartografie.

"My mapujeme svět tak, jak je, a ne, jak by lidé chtěli, aby vypadal," řekl mimo jiné také serveru U.S. News. "Asi tušíte, že naše mapy nejsou někdy přijímány v pozitivním světle, protože někteří jednotlivci chtějí vidět svět jinak."

Po velké redakční poradě bude přechodně poloostrov Krym zobrazován na mapách se speciálním označením - podobně jako Izraelem okupované pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu.

Až za několik dní potvrdí anexi také ruská duma, upraví National Geographic státní hranice Ukrajiny a Ruska definitivně.

Co najde Google?

Možná ještě důležitější pro vnímání legitimity ruského záboru u veřejnosti však bude postoj internetových gigantů jako je Wikipedie, Google nebo Facebook. Zatím není jasné, zda půjdou za příkladem National Geographic, nebo se budou držet přání amerického ministerstva zahraničí, které odtržení Krymu jistě neuzná.

V úterý se na anglojazyčné stránce o Rusku na Wikipedii, kterou může editovat jakýkoliv uživatel na světě, objevila mapa, v níž byl Krym zahrnut do Ruské federace. Druhý den se však změnila a poloostrov se virtuálně vrátil Ukrajině.

Bitva na síti tak pravděpodobně bude ještě dlouho pokračovat. Podobně se o svou nezávislost rvalo Kosovo, které nakonec v prosinci minulého roku bouřlivě slavilo, když ho jako stát uznala sociální síť Facebook (více čtěte zde). Tehdy její představitelé prohlašovali, že je to důležitější než výrok z "kamrlíku v Bruselu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video