Auta návštěvníků musí v Rokytnici platit například pod Lysou horou nebo u Studenova. (ilustrační snímek)

Auta návštěvníků musí v Rokytnici platit například pod Lysou horou nebo u Studenova. (ilustrační snímek) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Nová vyhláška: Vysoko do Krkonoš se autem dostanete, jen když zaplatíte

  • 15
Rokytnici nad Jizerou rozdělil na dva tábory nový poplatek za povolení vjezdu pro motorová vozidla do vybraných okrajových částí města. Za vjezd do vymezených zón vybírá horské město padesát korun týdně nebo tři sta korun na celý rok.

Městská vyhláška se týká hlavně území pod Lysou horou, rozcestím na Ručičkách a Studenovem.

"Chceme, aby tam zbytečně nejezdila auta, která pak často ani nemají kde zaparkovat. Stojí na lesních cestách nebo na loukách," řekl rokytnický starosta Petr Matyáš.

"Hodně lidí, na něž se vyhláška vztahuje, nás nechválí, a ohlasy byly bouřlivé. Ale nemůžeme přece pouštět k domům, rekreačním chalupám nebo penzionům víc motorových vozidel, než se jich vejde na parkoviště."

Rokytnická radnice sice popudila některé podnikatele a rekreanty, svého advokáta však našla v Krkonošském národním parku. Jeho mluvčí Radek Drahný označil parkování na chráněném území za velký problém.

Návštěvy na chalupách klidně auty rozryjí i louku

"Když si někdo pozve na chalupu deset kamarádů a každý přijede autem, tak pro ně parkoviště většinou nestačí," vysvětlil Drahný. "Nechají svá vozidla třeba i nad prameništěm pitné vody a hrozí, že se do nich dostane olej nebo jiné ropné látky. A občas řidiči při odjezdu domů auto nakopnou a koly rozryjí louku."

Majitelům vozidel, zanechaných na zakázaných místech, hrozí pokuty od strážců parku. Podle Drahného je Rokytnice roztažená do prudkých svahů, což ji odlišuje od sousedního Harrachova i některých dalších krkonošských měst a obcí. "Jsme rádi, že město omezilo vjezd motorových vozidel na chráněné území, kde není dost míst na zaparkování," konstatoval Drahný.

Nepopulární vyhláška vyvolala nejen nevoli, ale doprovázely ji také fámy.

"Majitel chalupy, kam pravidelně jezdíme na víkendy i na dovolenou, tvrdil, že za každý den parkování u něj budeme muset městu zaplatit padesát korun," prozradil Jan Sova z Liberce.

Poplatky nemusí platit stálí obyvatelé

"Připadalo nám to skandální. Divili jsme se - turistů v Krkonoších ubývá a ještě jim dělají takové věci."

Pravda o rokytnickém poplatku se ale od Sovovy verze výrazně liší.

Město osvobodilo od poplatku obyvatele, kteří trvale bydlí v oblastech, určených ve vyhlášce, nebo tam podnikají a vlastní domy, byty a pozemky. Poplatku se vyhnou také jejich manželé, děti a i další blízké osoby. Majitelé nemovitostí musí na radnici doložit, že u nich mají místo na parkování. Jejich hosté však potřebují placené povolení k vjezdu.

"Pokud jedou k někomu jen na návštěvu, mohou si ho koupit na našem informačním centru," shrnul Matyáš. "Když bydlí v penzionech nebo v jiných ubytovacích zařízeních, vyřizují za ně povolení majitelé."

Zájemci mohou žádosti podávat po internetu. Formulář najdou na webových stránkách www.mesto-rokytnice.cz pod heslem Povolení k vjezdu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video