Studenti před branami všelidového čínského shromáždění na náměstí Tchien-an-men

Studenti před branami všelidového čínského shromáždění na náměstí Tchien-an-men | foto: Profimedia.cz

V roce 1989 vedl studenty proti komunistům, teď ho Číňané opět vězní

  • 3
Čou Jung-ťün, který před dvaceti lety vedl první studenty na náměstí Tchien-an-men, je opět za mřížemi. Čínské úřady ho půl roku věznily, aniž by mu sdělily za co. Nyní ho obvinily z podvodu. Čínský disident má trvalý pobyt v USA, takže by jeho zatčení mohlo způsobit roztržku mezi Washingtonem a Pekingem.

Jednačtyřicetiletý Čou Jung-ťün se loni v říjnu pokusil přes Hongkong dostat do Číny. Mířil za svým starým a nemocným otcem. Během cesty na pevninskou Čínu ho ale zadrželi policisté a více než půl roku ho drželi na neznámém místě.

První oficiální zprávu od policie dostala rodina až v pondělí. Čouova starší sestra se od policie dověděla, že jejího bratra přemístili do vazby v provincii S'-čchuan. Úřady ho také po více než půlroce od zatčení obvinily, a to z podvodu.

Rodina: Obvinění je vykonstruované

Čouova rodina nepochybuje, že je obvinění vykonstruované. "Nevím, kdy by se mohl podvodu dopustit, jelikož dlouhou dobu pobýval v USA," řekl bratr disidenta Čou Lin.

DISIDENTI V ČÍNĚ

Za protesty na Tchien-an-men z roku 1989 Čína dosud vězní desítky lidí

Podle Čouovy partnerky Čang Jüe-wej je obvinění neodůvodněné. "Nejprve byl obviněn ze špionáže a politických zločinů, teď však přišli s obviněním z finančních podvodů," vysvětlila Čang Jüe-wej.

Čínské úřady uvrhly jednoho z nejznámějších čínských disidentů do žaláře už potřetí. Poprvé to bylo po studentských protestech na náměstí Tchien-an-men.

Potřetí v čínském žaláři

Po několika letech strávených za mřížemi Čou utekl v roce 1993 do Spojených států. Když se o pět let později pokusil vrátit do vlasti, byl odsouzen ke třem letům "převýchovy prací". Do USA se vrátil v roce 2002.

Masakr na Tchien-an-menJeho třetí věznění probíhá právě v době, kdy si Čína připomíná dvacáté výročí od potlačení povstání na náměstí Tchien-an-men.

Čou Jung-ťün se tehdy jako jednadvacetiletý student práv zapsal do paměti národa, když spolu s dalšími dvěma vůdci studentského hnutí klečel na schodech čínského všelidového shromáždění na náměstí Tchien-an-men a chtěl komunistům předat studentskou petici.

Zároveň organizoval protesty autonomního svazu pekingských studentů. Čtvrtého června byl i na náměstí Tchien-an-men, kde armáda udusila demokratické hnutí. O život tehdy přišly stovky lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video