Dva britští učitelé jedou tuk-tukem kolem světa a propagují vzdělání

  • 2
Osmadvacetiletí kamarádi z dětství, Nick Gough a Rich Sears, jsou již téměř rok na dobrodružné cestě kolem světa. Jako dopravní prostředek si zvolili motorovou rikšu, jinak známou také jako tuk-tuk. Svým odvážným počinem se snaží propagovat po celém světě vzdělávání, které je stále nedostupné pro miliony dětí.

Dvojice britských učitelů je nyní zhruba v polovině své cesty, dobrodruzi ujeli od 13. srpna loňského roku podle agentury Reuters již více než 32 tisíc kilometrů. Na své výpravě navštívili zatím země tří kontinentů: Evropy, Afriky a Asie. Prozatím poslední zastávkou byl městský stát Singapur v jihovýchodní Asii.

A proč si vybrali Britové tak exotický dopravní prostředek? "Před osmi lety jsme byli v Thajsku a tam jsme se jím poprvé svezli. Tuk-tuky jsou úžasné a zábavné a mysleli jsme si, že by bylo skvělé zkusit s nimi jet na dlouhou cestu," objasňuje Rich Sears.

Dobrodruzi se snaží na své cestě propagovat důležitost vzdělání. "61 milionů dětí školního věku stále nemá přístup ke vzdělání, ačkoliv do roku 2015 by k němu měl mít přístup každý," připomíná Nick Gough jeden z Rozvojových cílů milénia, které přijalo v roce 2000 téměř 190 členů OSN. "Tohoto cíle nebude dosaženo, proto chceme přivést pozornost k tomuto velkému problému. Ale také hodláme ukázat, že místní lidé v různých lokalitách dělají úžasné věci," doplňuje Nick Gough. 

Jedna tužka pro čtyři děti

Veškeré peněžní dary, které cestovatelé díky svým výpravám získávají, obratem posílají na projekty, které podporují. Jedním z nich je škola ve městě Mtwapa v Keni. "Nemají dost psacích potřeb, takže když se píše test, o jednu tužku se často musí dělit tři nebo čtyři děti. Takže napíšete svou odpověď v testu, pošlete tužku dál a čekáte, než se k vám zase vrátí, abyste mohli napsat další odpověď," vysvětluje Gough.

Problémem není jen nedostupnost vzdělání, ale obtížné jsou i vyhlídky pro absolventy škol. "Například jsme byli v Nepálu, kde se jim velmi daří dostávat děti do škol, ale už na ně nic nečeká, když školu dokončí," ilustruje nesnadnou situaci Sears.

Potíže na cestách se nevyhnou ani tuk-tukům

Exotické vozítko, v němž absolvovali britští nadšenci již pořádnou porci kilometrů, občas potkají zcela všední nesnáze. V súdánské poušti musela dvojice učitelů například řešit poruchu, zatímco v Tanzanii se jim podařilo zapadnout do bláta a museli se složitě dostávat zpátky na pevnou zem.

Ale ani tyhle obtíže nenarušily přátelství trvající již od dětství, naopak se pouto mezi oběma kamarády za uplynulý rok ještě posílilo. A dvojice učitelů doufá, že jejich počínání bude inspirovat i další odvážlivce.

"To, co děláme, je velmi malá věc, ale doufáme, že bude schopná mít jakýsi dopad na životy dětí po celém světě. A pokud si někdo myslí, že může jít a následovat to, po čem touží, pak se mohou dít opravdové změny a mohlo by to být opravdu vzrušující," dodává Sears.

Jako malý bonbónek může být eventuální překonání světového rekordu v nejdelší cestě absolvované motorovou rikšou. Současný rekord je z roku 2005 a činí 37 410 kilometrů, držiteli jsou Susi Bernselová a Daniel Snaider.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video