Profil Milivoje Ašnera na stránkách Interpolu

Profil Milivoje Ašnera na stránkách Interpolu | foto: www.interpol.com

V Rakousku zemřel chorvatský válečný zločinec Milivoj Ašner

  • 2
V Rakousku zemřel ve věku 98 let jeden z nejhledanějších Chorvatů Milivoj Ašner. Byl podezřelý ze zločinů spáchaných za druhé světové války. Rakousko ho dlouho odmítalo vydat do Chorvatska s tím, že není psychicky v pořádku.

Ašner podle rakouských úřadů skonal minulé úterý v pečovatelském domě Caritas v Korutanech. Čelil obviněním, že jako představitel chorvatského ustašovského režimu z období druhé světové války mučil vězně a odesílal stovky Srbů, Židů a Romů do nacistických koncentračních táborů.

Po válce uprchl do Rakouska, kde v roce 1946 získal občanství. Obvinění ze zločinů v žoldu nacistického Německa a fašistické Itálie popíral a žil pod jménem Georg Aschner v korutanském Klagenfurtu. Po rozpadu Jugoslávie se vrátil do Chorvatska a požádal tam o chorvatské občanství.

Demence vylučovala vydání do Chorvatska

Tím prý podle agentury APA ztratil občanství rakouské. Tou dobou však zachytilo jeho stopu také Středisko Simona Wiesenthala v Jeruzalémě, které ho vedlo na seznamu nejhledanějších válečných zločinců.

Ašner se vrátil do Rakouska, které s ním v roce 2004 zahájilo řízení pro podezření z genocidy. O rok později požádalo Chorvatsko o jeho vydání, rakouské orgány však řízení zastavily a vydání odmítly s odvoláním na Ašnerův zdravotní stav: jeho pokročilá demence prý vylučovala soudní proces.

Proti Ašnerovi mohlo být soudně postupováno už dříve, ale teprve koncem 90. let byly otevřeny příslušné archivy, zdůvodnila průtahy rakouská justice.

Ašner prý byl zdravý a plný sil

V roce 2008 ale vznikl kolem Ašnera nový skandál, když jistý britský novinář uviděl údajně chorého starce během fotbalového Eura 2008 ve fanouškovské zóně v Klagenfurtu, jak spokojeně popíjel kávu s manželkou.

Na otázky reportéra prý odpovídal naprosto rozumně a logicky a zvesela žertoval, rozhodně nedělal dojem nesvéprávnosti nebo neschopnosti zúčastnit se procesu. Ředitel Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff poté obvinil Rakousko, že je největším útočištěm, ba přímo rájem nacistických válečných zločinců. (více čtěte zde)

Vídeň reagovala objednáním série nových posudků o Ašnerově psychickém stavu, včetně jednoho u zahraničního odborníka. Tím byl Norbert Nedopil, šéf oddělení forenzní psychiatrie na klinice v bavorském Mnichově, který v roce 2009 rovněž potvrdil neschopnost pacienta stanout před soudem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video