Muammar Kaddáfí. V červnu 2011 byl obviněn ze zločinů proti lidskosti, kterých...

Muammar Kaddáfí. V červnu 2011 byl obviněn ze zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit během povstání v Libyi. Před soudem ale nikdy nestanul, Libyjci ho ještě téhož roku zabili v jeho rodné Syrtě. Plukovník Kaddáfí vládl severoafrické pouštní zemi tvrdou rukou celých 42 let. Během té doby se stačil odklonit od teroru a přidat se na stranu Západu. Na snímku je rozstřílený portrét Kaddáfího v Tripolisu (31. srpna 2011) | foto: Reuters

V řadách nepřátel panuje rozkol, burcuje své bojovníky Kaddáfí

  • 106
Muammar Kaddáfí se opět ozval. Bývalý vládce Libye na útěku burcoval své příznivce, aby boj proti povstalcům nevzdávali, protože v řadách nepřátel podle něj panuje rozkol. Povstalci mezitím jednají se západními diplomaty na mezinárodní konferenci v Paříži.

"Nechť Libyi pohltí plameny," hřímal podle BBC devětašedesátiletý Kaddáfí, který se už měsíce neukázal na veřejnosti. Poslední poselství svrženého diktátora odvysílala syrská televize al-Raj. Plukovník v psaném vzkazu slibuje Libyjcům ještě dlouhý boj.

"Lidé bojují s kolonialismem. Na oltář svobody musíme položit velké oběti, zrádci dojdou svého konce a NATO zkolabuje, stejně jako se zhroutí věrnost zrádců k NATO," vzkázal svým věrným Kaddáfí.

"Libyjský lid nepoklekne, nevzdá se, my nejsme ženy, nepodlehneme, nejsme otroci," snažil se dodat morálku vojákům v posledních baštách odporu muž, který Libyi vládl od puče v roce 1969.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na archivním snímku
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vítá americkou ministryni zahraničních
Povstalci si hoví na raketovém systému SA-5 SAM na protiletecké základně

Syrská stanice al-Raj ve středu odvysílala i poselství Kaddáfího syna Sajfa Isláma, který stejně jako jeho otec sliboval vytrvat v boji. Od chvíle, kdy povstalci ve spolupráci s NATO dobyli Tripolis, je bývalý diktátor na útěku.

Povstalci obklíčili poslední bašty odporu: města Baní Valíd a Sabhá na jižně od Tripolisu a Kaddáfího rodiště Syrtu. Hrozí, že pokud se města do soboty nevzdají, zahájí útok. Ozývají se nicméně názory, že povstalci své ultimátum prodlouží.

Zatímco si povstalci upevňují moc nad zemí, z despotovy potápějící se bárky prchají poslední spojenci. Kaddáfího premiér Bagdádí Alí Mahmúdí oznámil televizi al-Arabíja, že je v kontaktu s povstaleckým vedením a je připraven v budoucnosti sloužit své zemi.

Jednání v Paříži

V Paříži se koná mezinárodní konference o budoucnosti Libye. Povstalci si mohou už před jejím začátkem připsat jeden významný diplomatický úspěch - jejich přechodný kabinet uznalo dlouho váhající Rusko. Jediným stálým členem Rady bezpečnosti OSN, který tak ještě neučinil, je Čína.

Konference "Přátel Libye" se koná v den 42. výročí Kaddáfího nástupu k moci a předsedají ji britský premiér David Cameron a francouzský premiér Nicolas Sarkozy, kteří od začátku občanské války horlivě prosazovali vzdušné operace Severoatlantické aliance proti Kaddáfímu.

Zástupci povstalecké Přechodné národní rady chtějí se západními diplomaty dojednat pomoc v bezpečnostních otázkách a pomoc během přechodu k demokracii. Povstalci také chtějí Západ donutit k uvolnění dalších libyjských účtů v zahraničí, které byly před půl rokem v rámci sankcí proti Kaddáfímu zablokovány.

Británie a Francie tento týden už uvolnily celkem 5 miliard dolarů (asi 84,5 miliard korun), na zahraničních účtech ale stále zůstává přibližně 81 miliard dolarů. Evropská unie také zrušila sankce uvalené na 28 libyjských subjektů, mezi kterými figurují i ropné firmy či správa přístavů. Diplomaté se v Paříži budou činit především v zákulisí, kde se bude jednat o budoucnosti libyjských ropných zásob.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video