Referendum rozhodlo: fabrika nebude

Referendum rozhodlo: fabrika nebude - Továrna na recyklaci umělohmotných lahví se v obci Račice-Pístovice na Vyškovsku stavět nebude. V referendu o tom rozhodly více než tři čtvrtiny obyvatel. (4. listopadu 2001) | foto: Radek Miča, MF DNES

V Račicích fabrika na odpad nebude

  • 1
Račice - Továrna na recyklaci umělohmotných lahví se v obci Račice-Pístovice na Vyškovsku stavět nebude. V sobotním referendu o tom rozhodli obyvatelé obce. "Z odevzdaných platných 601 hlasů bylo pro továrnu jen 181," upřesnil v neděli dopoledne starosta Jaroslav Mačkal. Hlasovat přišly více než tři čtvrtiny občanů.

Referendum vyhlásili zastupitelé poté, co o něj v petici požádalo přes 380 místních obyvatel.

Podle starosty argumentovali odpůrci továrny především tím, že Račice jsou malebná rekreační obec. Obávali se, že kvůli továrně se zvýší počet automobilů, které vesnicí projíždějí.

Naopak vedení obce poukazovalo na nová pracovní místa a přínos továrny pro místní rozpočet.

Nezaměstnanost v obci se podle starosty Mačkala pohybuje na okresní úrovni, která v září dosahovala osmi procent. Mačkal dodal, že obec dlouhodobě dává práci nezaměstnaným v rámci veřejně prospěšných prací. Letos takto vytvořila 13 míst.

Lidé s fabrikou nesouhlasili
Obyvatelé Račic a Pístovic na Vyškovsku svými hlasy jasně rozhodli, že mezi sloučenými obcemi nedaleko zemědělského družstva továrna na zpravování umělohmotných lahví stát nebude. Továrna měla zabrat jeden hektar.

"Jsem jako řada dalších z těch, jež se sem stěhují z měst. To ale ne proto, že tady stojí fabriky, že tady bude hluk, prach a zápach, ale naopak, že je zde klid. Přišel jsem sem před nedávnem a to, že by tady měla stát fabrika, nemůžu přenést přes srdce," uvedl pár dní před referendem jeden z místních lidí Vladimír Procházka. "Chci, aby Pístovice byly dál známé jen svým rybníkem a klidem, nikoliv tím, že tudy budou projíždět kamiony s odpadem z celé Moravy," dodal místní muž rozhořčeně.

"Nelogické je, že se továrna na zpracování umělohmotných lahví má stavět tam, kde je tohoto odpadu nejméně. Čekal bych to spíš ve větších městech. My tady na to nejsme připraveni. Úzké silnice jsou například přes zimu špatně sjízdné," připomněl další z místních Lubomír Mazel mladší.
 
Průmyslová zóna je blízko obydlí
Na určitá úskalí stavby poukazuje i architekt a člen České komory architektů Roman Antl, který je v Pístovicích teprve tři měsíce. "Průmyslová zóna je v bezprostřední blízkosti obytné zóny, což není vhodné. Jsou tady nedostatečné dopravní vztahy, uličky rozhodně nevyhovují nákladní dopravě. Nevhodné je také začlenění do krajiny. Zde je totiž rekreační oblast v blízkosti přírodního parku Rakovecké údolí a výroba tohoto rozsahu se sem nehodí," zdůraznil architekt.

Podle Antla také dosud nikdo obyvatelům obce nepředložil studii, na jejímž základě by mohli rozhodovat, zda takový objekt v obci chtějí či nikoliv. Podle starosty obce Jaroslava Mačkala vznikla kampaň proti výstavbě fabriky zbytečně. "Továrna by neměla přinést problémy ani s exhalacemi, ani se zatížeností silnic. Obcí projede tři až šest aut denně, což není zase tak velké množství. Přínos jsem viděl v třiasedmdesáti nových pracovních místech, ale také v tom, že by obec od podnikatele ročně dostávala milion dvě stě tisíc korun, což by výrazně pomohlo našemu šestimilionovému rozpočtu," řekl starosta.
 
Co je Erpet zač, ptají se místní
Místním chybí také některé základní informace o firmě. "Je naprosto běžné, že lidé dostanou potřebné informace, v tomto případě však ani člen zastupitelstva nezná jméno firmy, která zde má stavět," upozorňuje architekt Antl.

Starosta se hájí, že firma některé údaje nechce prozradit kvůli konkurenci. "Přesto připravujeme tento týden další informace na obecní televizní infokanál a také další letáčky," dodal starosta.
 
Zástupce firmy Erpet, která má továrnu v Račicích stavět, však tvrdí opak. "V Račicích bylo veřejné zasedání zastupitelstva, byla tam polovina obce a měli možnost zeptat se na cokoliv, co je zajímá. Vždy se ale najde někdo, kdo se snaží těmto věcem zabránit," uvedl Jiří Látal. Podle něho starosta jedná korektně a když kdokoliv potřebuje informace, dostane je.

Jednání v račicích jsou nejdál
"Jednali jsme i s dalšími obcemi, ale v Račicích jsme zatím nejdál. Mají dobrý pozemek se sítěmi, který je ve vlastnictví obce a je tam plánovaná průmyslová výstavba. Není to daleko od Brna," přiblížil Látal.
 
Račičtí však mají i obavy ze samotné investice. Obec by totiž podle zastupitele Stanislava Srny měla dát firmě svůj pozemek, měla by si vzít půjčku od státu na stavbu továrny a ještě by měla požádat o státní dotaci. Za to by měla získat desetiprocentní podíl na zisku. "Může se ale stát, že se proinvestuje dotace a peníze z úvěru a pak stavba zastaví a obec zůstane zadlužená," řekl Srna.

Lubomír Mazel mladší navíc poukazuje na to, že firma na důvěře obce hodlá vydělat. "Zatímco obec může na projekt získat nevratnou státní dotaci a ve stejné výši i úvěr ze státního fondu životního prostředí, firma může získat pouze
úvěr a to ještě s vyšším úrokem," doplnil.

Připomínky k zadlužení obce vidí jako zčásti oprávněné i starosta Račic. "Záměr jsme schválili proto, abychom mohli jednat dál. Pokud však nebude vše stoprocentní, tak do toho nepůjdeme," tvrdí Mačkal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video