Je tu další dohoda. Topolánek kývl Paroubkovi na poslance Rafaje v čele antimonopolního úřadu.

Je tu další dohoda. Topolánek kývl Paroubkovi na poslance Rafaje v čele antimonopolního úřadu. | foto: MF DNES

V předvolební stínohře si ODS a ČSSD dokážou i porozumět

  • 183
Dvě nejsilnější strany v­ zemi, ODS a ČSSD, si ve skutečnosti rozumějí více, než přiznávají. Před veřejností na sebe politici útočí, ale nejnověji se dohodli na obsazení zajímavé mocenské pozice. Do funkce šéfa antimonopolního úřadu má zamířit dosud nenápadný poslanec ČSSD Petr Rafaj.

"Nevím, že by o tom byla dohoda s ODS," snažil se mlžit Rafaj ještě včera dopoledne, předtím, než ho do funkce navrhla vláda Jana Fischera. Jeho jmenování musí ještě potvrdit prezident Václav Klaus.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek však dohodu s ODS přiznal. "Ano, ve vymezených případech, jako je tento, probíhají konzultace mezi mnou a předsedou ODS Topolánkem. Dohodli jsme se," řekl Paroubek. Co víc, pokud si to situace "vynutí", budou prý konzultace mezi oběma stranami o personálním obsazení klíčových pozic pokračovat.

Nedávno MF DNES upozornila, že obě strany se intenzivně zajímají o to, kdo nově povede Českou televizi. A pokud šéf NKÚ František Dohnal neustojí kauzu kolem utrácení peněz úřadu za luxusní byt, mohly by strany začít licitovat i o této pozici. Zdroj z Lidového domu už včera potvrdil, že s tím ČSSD počítá.

Na co si už spolu plácli

Místopředseda ODS Petr Nečas včera MF DNES potvrdil, že jeho strana na Rafajovu nominaci kývla.

"Nedělal bych z toho dalekosáhlé závěry o spolupráci s­ ČSSD," prohlásil Nečas. Obě strany si přitom v posledních měsících plácly už v řadě věcí: shodly se na balíku protikrizových opatření i na Fischerově vládě do předčasných voleb. A když se nedávno volili noví členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, poslanci do ní poslali bývalého mluvčího ODS Milana Boušku a Kateřinu Kalistovou, která se snažila stát místopředsedkyní ČSSD. "Nemůžete to míchat dohromady," zlobí se šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Další věcí, na níž se Paroubek a­ Topolánek shodují, je to, že až po volbách má být vybrán nový eurokomisař. A to dává oběma stranám prostor, aby se obsazení této funkce stalo součástí balíku dohod o vládě.

Proč to všechno ČSSD a ODS dělají? I když to teď vylučují, je možné, že budou muset i po volbách spolupracovat, pokud některá z menších stran ze Sněmovny vypadne a­ vítěz dá těžko dohromady většinu. Vyzkoušet si, jak by to pak fungovalo, se proto velkým stranám může hodit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video