V pražských bazarech lze mnohdy sehnat kradené zboží

Praha - Mobilní telefon za dva tisíce, autorádio za tisíc nebo kolo za patnáct set? Takto výhodně lze nakupovat v pražských bazarech či zastavárnách. Avšak s rizikem, že zboží je kradené. Luboše Mudrocha z Karlína před půl rokem zlákala nabídka jednoho bazaru v Sokolovské ulici a koupil si kolo za dva tisíce. Za čas ho uložil do sklepa. Po čtrnácti dnech našel dveře sklepa vylomené a kolo bylo pryč. Když další den ještě rozčilený obcházel blízké bazary, kterých je v Karlíně sedmnáct, své kolo našel hned ve druhém.

"Bylo částečně odstrojené, ale bezpečně jsem ho poznal," tvrdí Mudroch. "Na policii jsem ale nemohl, protožemi od kola chyběly doklady," říká mladý muž. "Stál jsem bezradně nad kolem, které teď stálo o čtyři sta korun víc, než jsem za něj platil já."

Takovou zkušenost potvrzují i policisté. O výkupu kradených věcí v bazarech vědí, jak proti tomu postupovat je už podle kriminalistů složitější otázka. "Poměrně často se stává, že v bazaru buď vlastní činností nebo po upozornění okradeného nalezneme odcizené zboží. Nejčastěji jde o věci ukradené při vloupání do bytů," sdělil kriminalista z třetího obvodu Vladimír Kříž.

Policisté se shodují, že mají při potírání této trestné činnosti potíže. "Zásadní je, že pokud nemáme poškozeného, který svou věc pozná a má od ní doklady, nemůžeme nic dělat," tvrdí například policejní ředitel osmého obvodu Petr Vaněček.

On ani jeho kolegové však nevidí možnost, jak prodeji takového zboží zabránit. "Pokud zabavíme například kolo, o kterém máme podezření, že je kradené, nemůžeme obcházet stovky nahlášených okradených, jestli ho nepoznají," tvrdí policista Ladislav Tůma. "Je jasné, že ve tři hodiny v noci nepřijde do zastavárny s autorádiem slušný člověk," pokračuje Tůma. "My tam můžeme čekat a věc zabrat, ale pokud nemáme žalobce, nemáme ani pachatele," dodává.

Závady v podnikání bazarů, kterých podle policistů přibývá, nejsou schopny odhalit ani běžné kontroly pracovníků živnostenských odborů. "Jestliže je evidence má dáti - dal vedena správně a obchodník má v pořádku i ostatní doklady, kradené zboží samozřejmě nepoznáme," řekl vedoucí kontroly třetího obvodu Jan Hartl.

Majitelé bazarů a prodejci se však také cítí bezbranní. Tvrdí, že kradené zboží nemohou poznat. Na otázku, zda při příjmu zboží žádají doklady, odpovídají všichni shodně: Jistě. "Bez nich bych zboží nikdy nepřijal," odpovídá například prodavač z bazaru v Koněvově ulici.

Výskyt kradených věcí ve svých prodejnách zastavárníci většinou potvrzují. "Zrovna nedávno mi zákazník řekl, že mám jeho kradený mobil," tvrdí vedoucí obchodu v Sokolovské ulici Vladimír Kolařík. "Ten člověk měl doklady, takže přijela policie a telefon zabavila," popisuje příhodu vedoucí. "Údaje o tom, kdo přístroj přinesl, jsem samozřejmě měl. Podobný případ se stane tak jednou dvakrát do měsíce," řekl Kolařík.

Luboš Mudroch na svůj nález také upozornil prodejce. Ten mu však řekl, že to není možné, kolo mu nevydá a ať se obrátí na policii. Následující den již jeho bývalý stroj v prodejně nebyl.

Že si ukradené věci lidé často musí najít sami, policisté nevylučují. "Řada poškozených chodí po bazarech, kde hledá své mobilní telefony nebo kola," potvrzuje Kříž. "Pokud majitel může prokázat, že věc je jeho, hned ji zabavíme."

Nejednou se však stalo, že nalezená věc v bazaru při příjezdu kriminalistů již nebyla. "Člověk by neměl z prodejny odcházet. Několikrát se nám stalo, že jsme přijeli a zboží jsme našli schované ve skladu nebo bylo úplně pryč," vzpomíná Vaněček a tvrdí, že aktivní pomoc majitelů bazarů bývá výjimečná: "Sami od sebe nás na podezřelé nákupy spíše neupozorňují."

Zboží pochybného původu kupují podle zastavárníků lidé všech věkových skupin. "Je tu dost mladých, kteří na nový mobil ještě nemají," řekl například zastavárník ze Smíchova, který nechtěl uvést své jméno. "Kupují ale všichni. Kolo mi nevydrží v obchodě déle než týden," dodal. I Luboš Mudroch věděl, že kolo, které koupil, mohlo být kradené. "Kolo mi ale chybí a další zřejmě budu shánět opět v bazaru."

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video