V Praze začíná souboj o primátora

Praha - Primátor Jan Kasl se rozhodl vzdát stranický souboj o to, aby šéfoval ODS v metropoli. Ve volbách, které se budou konat první prosincový den, tak s největší pravděpodobností obhájí svou silnou pozici starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister. "Už se nebudu ucházet o funkci předsedy pražské ODS ani o žádnou jinou stranickou funkci," prohlašuje nejnověji primátor před volbami.

"Vím, že bych v současnosti neměl moc šancí. Raději budu řadovým členem ODS," dodává.

Dosud je místopředsedou, před dvěma lety prohrál o pouhé dva hlasy s Bürgermeisterem. Toto rozhodnutí Kasla přichází jen krátce poté, co zažil velký neúspěch ve své snaze získat post místopředsedy strany na nedávném kongresu ODS v Ostravě.

ON-LINE ROZHOVOR

V úterý bude Jan Kasl odpovídat na vaše otázky
- rozhovor ZDE

Kandidaturu mu už v Praze znemožnili mimo jiné dlouholetí funkcionáři strany, mezi něž patří i Bürgermeister a další ostřílení politici. Ten už se několikrát nechal slyšet, že chce nadále vést pražskou ODS. "Ano, je to tak," potvrdil například před několika dny. Nikdy také nevyloučil, že by se mohl za rok ucházet o funkci primátora Prahy.

Jak je možné, že pozice nynějšího primátora je natolik slabá? Kde jsou příčiny této situace, co se za poslední dva roky stalo?

V ODS ZAČÍNÁ SOUBOJ O PRIMÁTORA
Za pouhý rok mohou být Pražané svědky toho, jak si nynější starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister věší na krk cenný primátorský řetěz, zatímco nynější primátor Jan Kasl si urychleně hledá práci.

JAN KASL

Jan Kasl- poslední prosincový den
oslaví 50. let

- podruhé ženatý, vzal si svou bývalou tiskovou mluvčí

- vystudoval Stavební fakultu ČVUT, obor architektura

- od roku 1977 až 1991 byl projektantem v podniku Drupos

- od roku 1992 spolumajitel firmy A-projekt, projektoval některé důležité stavby

- v roce 1990 dosazen OF na  místopředsedu ONV Prahy 1
- v roce 1993 a 1994 byl radním města za ODS

- v roce 1998 primátor Prahy

- po zvolení prodal svůj podíl ve firmě a věnuje se pouze politice

Čím více se blíží komunální volby v příštím roce a strany začínají zbrojit na supervolební rok, tím konkrétnější obrysy tato předpověď nabírá. Jedna věc je totiž nepochybná. Bürgermeister a lidé s ním spjatí si udržují v metropoli převahu. A Kasl prohrává jeden souboj za druhým. Před několika měsíci mu dokonce chybělo velmi málo k tomu, aby jej straničtí kolegové sesadili z funkce primátora. Nahradit jej mě jeho náměstek Petr Švec, případně právě Bürgermeister.

Neotřesitelná starostova pozice
Bürgermeistrova pozice se zdá zatím neotřesitelná, což prokázala i nedávná kauza kolem jeho podnikání. O co jde? To, že starosta má podíl ve stavební firmě, bylo známo už v době, kdy byl radním a od roku 1994 starostou první městské části.
V poslední době se však objevily dvě věci, které ukazují Bürgermeistra v poněkud jiném světle.

Zaprvé je nezpochybnitelné, že tato jeho stavební firma lákala potenciální zákazníky tím, že má výborné vztahy s radnicí. "Projednávání se stavebním úřadem pro Prahu 1 je z hlediska dlouhodobých osobních kontaktů bezproblémové a probíhá v krátkých lhůtách," stálo mimo jiné v referenčním dopise firmy.

Zadruhé vyšlo najevo, že až osmdesát procent zakázek, z nichž mnohé dosahují mnohamilionových částek, dělá firma právě na území Prahy 1. Dlouho zůstávalo toto napojení firmy na radnici utajeno, protože firma nikdy nezískala zakázku přímo od radnice, ale zcela jinak - tak, že si ji následně vybraly společnosti, které zakázku od vedení Prahy 1 získaly.

Starostovo vysvětlení bylo přitom přinejmenším nedůvěryhodné. "Nežiji životem firmy, nemám na to čas," prohlašoval, když měl podivné podnikání firmy vysvětlit. A velmi stroze dodával, že o práci firmy, v níž má minimálně pětinový podíl, nic  bližšího neví.

Proti starostovi se však nikdo z jeho stranických kolegů neozval. S jedinou výjimkou - a tou byl primátor Kasl, který o jeho obhajobě nahlas zapochyboval. "Je zvláštní, když má takový podíl, že se nezajímá o to, jak firma prosperuje," podotkl. Nyní už se Kasl nechce o starostově podnikání podrobněji bavit, i tak jsou jeho stručná slova výmluvná.

JAN BÜRGERMEISTER

Jan Bürgermeister - 9. prosince oslaví 54 let

- starostou Prahy 1 je od roku 1994, v roce 1998 byl zvolen opětovně, když ODS získala v zastupitelstvu 12 křesel

- po roce 1990 člen rady

- má podíl ve stavební firmě  P+P Servis, která se chlubí výbornými vztahy s radnicí

- do roku 1999 byl podle obchodního rejstříku ještě společníkem ve firmě P and P Servis

- od roku 1998 je předsedou ODS v Praze

- člen výkonné rady ODS

- o jeho soukromí není na rozdíl od Kasla téměř nic známo

- původní profesí stavební projektant

"Já doufám, že pan Bürgermeister velmi pozorně poslouchal projev předsedy Václava Klause, když  varoval před kandidaturou některé potenciální uchazeče o funkce, kteří mají v minulosti nejasná místa," říká.

Prohry ODS v Praze se vedení nelíbí
Jeden velký problém starosta Bürgermeister má, a ten se jmenuje Václav Klaus a vedení ODS. Bilance starostova kralování v čele pražské ODS není dobrá. Rámuje ji několik odvolaných starostů za ODS, vleklé krize i nucený odchod do opozice v Praze 10. A také destabilizace na "velké radnici", kdy snaha o sesazení primátora vyvolala u mnohých lidí (alespoň podle jejich reakcí v médiích) silný odpor k ODS a naopak podporu Kasla.

Jen zásah Klause tehdy překazil záměr pražské ODS zbavit se Kasla definitivně.
Předseda Klaus se tak zřejmě ještě více utvrdil ve své "skepsi" vůči Bürgermeistrovi i dalším straníkům.

Ta se projevila už dříve například v roce 1998, kdy  starostovi chybělo velmi málo k tomu, aby se ucházel o post senátora po zemřelém Václavu Bendovi. Podporu "své" pražské ODS měl jasnou, chyběl jediný potvrzující podpis vedení ODS. Dočkal se však hlubokého zklamání, vedení vsadilo na herečku a tehdejší ředitelku Divadla na Vinohradech Jiřinu Jiráskovou.

Nebylo proto divu, že Bürgermeister i další vrhli všechny síly na to, aby do nejužšího vedení strany dostali svého zástupce. Nakonec se jim to podařilo před týdnem v Ostravě - místopředsedou se stal pražský poslanec Jan Zahradil, druhý vzadu skončil právě Kasl.

Pravidelné slovní přestřelky
Narazit u Bürgermeistra na jasné a srozumitelné názory ke Kaslovi je takřka nemožné. Vyjadřuje se vždy obecně, nesrozumitelně a velmi opatrně. A nikdy nezapomene ujišťovat, že on proti Kaslovi vůbec nijak nevystupuje a vlastně proti němu nic nemá.

Ten, kdo si projde podrobně archiv, zjistí zajímavý fakt. V době, kdy na magistrátě seděl primátor Jan Koukal a ve Vodičkově ulici starosta  Bürgermeister, nevzplanula mezi nimi snad jediná jiskra. Tak si rozuměli. Vše se změnilo, když Koukala vystřídal Kasl, okolo kterého však posadila pražská ODS některé radní z idylických časů  Koukal - Bürgermeister.

Kasl převzal funkci a začal se chovat pro některé značně nediplomaticky. Bez servítků kritizoval uzavřenost radnice, volal po mnohem průhlednějším vládnutí, napadl některé Koukalovy kroky, velmi ostře vystupoval proti svým kolegům v radě za to, že berou peníze za zastupování města v různých dozorčích radách. A ani to nebylo všechno. Později podal podnět k tomu,  aby policie prošetřila smlouvu, která zmizela z radnice za vládnutí dalšího, kdysi vlivného člena ODS, exsenátora a exprimátora Milana Kondra.

Ještě více si ve straně uškodil svými články v tisku. Například v září 1999 do MF DNES napsal: "Mnohé straníky ovládla sebestřednost a víra ve vlastní neomylnost... Je nutné se podívat do zrcadla a odložit růžové brýle. Je třeba přestat si namlouvat, že všichni členové ODS jsou čestní a bezúhonní. Považuji za nezbytné veřejně si přiznat, že v minulých letech využívali někteří lidé stranu především k vlastnímu prospěchu..." 

Výsledek? Začala platit úměra, že čím větší byla Kaslova popularita u veřejnosti, tím hlouběji se propadala mezi pražskými členy ODS.

Rozhodnuto zatím ještě není
Co bude dál? Následující měsíce budou rozhodující, v prosinci si zvolí pražská ODS předsedu a už bude finišovat s kandidáty do parlamentu i na pražskou radnici.

Pozice Kaslových protivníků je výhodná. Kromě postu šéfa pražské ODS si drží vliv i v důležité výkonné radě ODS - sedí zde totiž právě Bürgermeister a exprimátor Jan Koukal. Muž, který sice zmizel z očí veřejnosti, ale svůj vliv v ODS si stále zachovává. Primátor Kasl navíc nemůže tolik spoléhat na veřejnou podporu. Od konce roku 2000 učinil několik kroků, které působily přinejmenším konfliktně.

Například? V poslední době si znepřátelil ochránce životního prostředí, kteří protestují proti velmi důležitému dopravnímu okruhu kolem metropole. Kasl je nejdříve označil za ekofašisty a v následné "omluvě" jim vyčetl, jak moc svým chováním škodí jiným lidem.

Kasl také zřejmě nemůže počítat s podporou velké skupiny nájemníků. Zejména poté, co doslova řekl, že je pro daleko tvrdší a důslednější deregulaci nájemného. Kromě toho primátor přišel s některými kontroverzními úvahami či činy - ať už to byla myšlenka na zavedení mýtného pro řidiče v centru nebo třeba vyhlášení sbírky na Karlův most.

Při rozhovoru s Kaslem je zajímavé pozorovat, jak nejistě se vyjadřuje o budoucnosti. Když má mluvit na téma, zda mu nehrozí podobný pokus o sesazení jako před rokem, vyslovuje jen neurčitá slova. Nejčastěji tak mluví o něčem zcela jiném. O kongresu ODS, o Klausovi, o atmosféře, která podle něj přináší do strany nový vítr a nové pořádky.

Už brzy se však ukáže, zda tyto naděje pražského primátora nejsou liché a neodůvodněné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video