ilustrační snímek.

ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Padělatelé v Česku prodávali „divoká“ eura. Dopadli je díky agentovi

  • 5
Pražský městský soud začal projednávat případ překupníků, kteří se v Česku snažili prodat falešná eura za zhruba 1,5 milionu korun. Policie osmičlennou skupinu, která zdařilé padělky bankovek dovážela z Bulharska, dopadla díky nasazenému agentovi. Překupníkům hrozí až 12 let vězení.

Bulhaři, Slováci, Maďar a Čech, takové je složení gangu, který podle obžaloby v roce 2014 dostal do Česka falešná eura a snažil se je distribuovat mezi lidi. Policie na ně ale nasadila agenta, velká část padělků tak skončila nikoliv jako platidlo, ale jako důkazní materiál.

Na lavici obžalovaných u městského soudu usedlo jen sedm z osmi obžalovaných, jeden z nich se totiž nedostavil. Soudce Kamil Kydalka proto jeho případ vyloučil k samostatnému projednání u soudu v Teplicích.

Kupec falešných eur, který informace předával policii, pak vystupoval u soudu pod utajenou identitou. Při výslechu seděl v jiné místnosti a do jednací síně se jeho slova přenášela technickým zařízením s modulací hlasu, aby ho obžalovaní nemohli poznat ani po hlase.

Padělatelům se nedařila barva bankovek

S jedním s obžalovaných, Tamásem Terdikem, se seznámil kvůli pronájmu bytu v Libni. Sblížili se a Terdik se mu svěřil se svým podnikáním. „Řekl, že mají divoký eura, a že pojede pro vzorky na Balkán,“ uvedl svědek.

Falešná eura mu Terdik nabídl za 30 procent jejich nominální hodnoty. Měla ale jednu chybu. Barvy zcela neodpovídaly skutečným eurům, padělatelé je museli ještě „poladit“. Teprve poté byly padělky, údajně tisknuté v Srbsku, připravené k distribuci.

22. listopadu 2014 si Terdik dal se zájemcem o koupi, který v té době už spolupracoval s policií, schůzku na benzince Shell v Praze 9. Na schůzku přišel i další muž, Georgi Ivanov Naydenov, kterého žaloba považuje za hlavního muže z padělatelské a distributorské sítě. Z batohu vytáhl igelitku s falešnými bankovkami. Kupec jich převzal celkem 19 tisíc kusů, část z nich na této schůzce, část ještě později. Peníze předal policii.

Agentovi se ozval sám tajemný Žoro

Naydenova poznal i agent, kterého na případ policisté nasadili. K soudu se jeho slova přenášela také přes zvukové zařízení a vystupoval pod falešným jménem kapitán Jiří Žižka. K padělatelské síti se dostal přes muže s přezdívkou Mecho, vlastním jménem Eugena Vígha ze Slovenska.

Schůzky měly podobný scénář jako ty, které popsal předchozí svědek - telefonáty, esemesky, srazy na benzinkách nebo v pizzerii. Žižka také dostal jednu falešnou stoeurovku jako vzorek, aby se rozhodl, zda o peníze stojí. Když projevil zájem, kontaktoval ho přímo Naydenov, ale pod přezdívkou Žoro.

Podle Žižky nabízeli padělatelé i falešná eura různých nominálních hodnot, a dokonce i mince. Měly pocházet z bulharské Sofie. Jiný svědek zase uvedl, že slibovali také dolary nebo různé kolky, které dokážou padělat podle vzoru. Že by ale někdy něco takového vyrobili a dostali do oběhu, to se neprokázalo.

Mezi obžalovanými je i jediná žena figurující v případu - Lenka Lenártová. Její role v kauze je spíše okrajová, podle obžaloby Žižkovi přinesla od Vígha falešnou bankovku jako vzorek a později od něj převzala tisícovku jako platbu za ni.

Za pokračující zločin padělání a pozměňování peněz hrozí obžalovaným až 12 let vězení. „Jednali s vědomím, že jsou součástí organizované skupiny operující ve více státech,“ zdůraznil státní zástupce. Rozsudek zatím nepadl.

Případem se zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (více zde). Padělky znalec povolaný policií označil již dříve za velmi zdařilé.


Video