V Praze se množí falešní sociální pracovníci

Praha - Představí se jako sociální pracovník a vetře se do bytu. Po jeho odchodu domácí, zpravidla senior, zjistí, že mu schází peníze, šperky či starožitnosti. Tuto starou, ale účinnou fintu stále používají mnozí pražští zloději. Úředníci z městských částí potvrzují, že s takovými případy se setkávají poměrně často. "Falešní sociální pracovníci se objevují celkem pravidelně. Již několikrát jsme v radničním zpravodaji upozorňovali seniory na tyto nepoctivce," říká například vedoucí odboru sociálních věcí ve třetím obvodě Ivana Šťastná.

 "Je to ještě zrádnější, než když se vydávají za plynaře nebo elektrikáře, protože od sociálního pracovníka se očekává, že jim opravdu domácnost prošmejdí a bude se vyptávat pomalu i na výši peněz na vkladní knížce," tvrdí Šťastná.

Právě ve třetí městské části se před několika týdny odehrál obdobný případ: neznámá podvodnice navštívila byt staršího manželského páru v Lucemburské ulici.

"Představila se jako paní Červenková, sociální pracovnice. Po seniorech žádala doklady o příjmech. Starší žena ji pozvala do bytu a začala listinu hledat. Podvodnice jí mezitím z šuplíku ve vedlejším pokoji odcizila obálku s pětatřiceti tisíci korunami," uvedla policejní mluvčí Gabriela Škoulová s tím, že falešná úřednice zatím policii uniká.

Eva Miklíková z tiskového odboru pražské policie tvrdí, že statistiku krádeží způsobenou falešnými sociálními kurátory nevedou, ale přesto jsou tyto případy poměrně časté.

"A navíc víme, že spousta lidí tyto případy ani nehlásí, protože si není jistá, zda se peníze ztratily při návštěvě neznámých úředníků," konstatovala Miklíková.

Podle Šťastné z žižkovské radnice senioři zlodějům mnohdy sami nahrávají: "Lidé v důchodovém věku jsou hodně osamělí, takže si rádi popovídají, pustí do bytu téměř každého a ještě mu uvaří kafe. I naše terénní pracovnice se často diví, že babičky nechtějí vidět ani služební průkaz."

Šéfka sociálního odboru v Praze 5 Jindřiška Kubíková připustila, že krádeže se stejným rukopisem se nevyhýbají ani jejímu obvodu. Tvrdí, že její podřízení se snaží návštěvu vždy domluvit telefonicky dopředu. "Skutečný sociální pracovník většinou přichází s nabídkou nějaké služby nebo pomoci. Rovněž v okamžiku, kdy senioři žádají o zvláštní pomůcku či sociální dávku," dodává Kubíková.

Mluvčí radnice třináctého obvodu Petr Krajánek tvrdí, že jména radnice zneužívají i někteří podnikatelé, kteří obcházejí obecní domy a tvrdí, že z pověření radnice či správní firmy vyměňují zámky nebo provádí jiné drobné práce.

„Zejména starší lidé tak mohou skočit na lep bytařům tipujícím si svůj úlovek," varuje Krajánek a doporučuje, aby si lidé v podobných případech vyžádali písemné potvrzení, že dotyčný opravdu může jednat jménem úřadu.

„Ještě lepší je ověřit si vše telefonicky na servisních střediscích správních firem,“ doplnil Krajánek.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video