Nejvíce pirátů je v Praze

Nejvíce pirátů je v Praze | foto: Petr Novotný, MF DNES

V Praze řádí počítačoví piráti

Praha (hop) - Statistiky sdružení Business Software Alliance, které se už tři roky zabývá softwarovým pirátstvím, nevyzněly pro hlavní město příliš povzbudivě. Nejvíce lidí, kteří nelegálně kopírují drahé počítačové programy a distribuují je dál, bylo dopadeno právě v Praze. Metropole je místem, kde žila a ilegálně pracovala čtvrtina všech policií odhalených pirátů v České republice. Policejní statistiky jsou pro Prahu ještě děsivější. Policie totiž eviduje veškerou trestnou činnost týkající se autorských práv, nejen kopií softwaru. V Praze bylo odhaleno 41% procent veškerých případů počítačového pirátství. Softwaroví lupiči nepředstavují ztrátu pouze pro výrobce softwaru, ale i pro celou naši ekonomiku. Česká republika ztrácí kvůli pirátům 2,7 miliardy ročně.

Každá druhá kopie počítačového programu je v Česku nelegální. Počítačoví piráti obírají náš stát o téměř tři miliardy ročně. Nejvíc jich řádí v Praze.

Praha - Patříte mezi počítačové piráty? Můžete být přesvědčeni o opaku. Pokud jste však kamarádovi vypálili kopii operačního programuWindows, pletete se. V současnosti představuje pirátství větší problém v domácnostech než v podnikatelském sektoru. Míra softwarového pirátství v České republice od předloňského roku klesla o jedno procento, stejně ale podle aktuálních měření činí 40 procent.

Boj s piráty začíná v Praze

Počítačových pirátů je nejvíce v Praze, pak na jižní Moravě a kolem Ústí. Vyplývá to ze statistiky Business Software Alliance (BSA). Praha se podle statistiky za poslední dva roky podílela na počtu odhalených případů celou čtvrtinou. Celkem aliance eviduje 311 případů, při kterých vznikla softwarovým firmám škoda 33,4 milionu korun. „Na případy nelegálního používání softwaru většinou upozorní někdo z okolí firmy, například nespokojení zaměstnanci,“ říká mluvčí BSA Jan Hlaváč. Za porušování autorských práv pak končí u soudu většinou majitelé firmy nebo management. Za používání nelegálních programů hrozí těmto lidem až pět let vězení. Zároveň po nich výrobci softwaru mohou požadovat úhradu až dvojnásobku vzniklé škody a navíc zaplacení používaných licencí. Softwarové pirátství je výrazně rozšířené zejména mezi malými a středními podniky, které působí v kreativních odvětvích, například podnikají v informačních technologiích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video