Odhalení obelisku k uctění památky Ryszarda Siwiece. (20. srpna 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

V Praze odhalili pomník Polákovi, který se upálil kvůli okupaci Československa

  • 37
U budovy Ústavu pro studium totalitních režimů dnes čeští a polští zástupci odhalili pomník Ryszarda Siwiece. Ten se v roce 1968 upálil na protest proti srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Podobný čin volili Češi Jan Palach a Jan Zajíc, ti jsou však na rozdíl od Siwiece známější.

Obelisk nechaly vytvořit ústav, polský institut a polská Rada ochrany paměti bojů a utrpení. Umístily ho do pražské ulice, která už několik let nese Siwiecovo jméno (bývalá Havelkova). Sídlí v ní také Ústav pro studium totalitních režimů.

Vzpomínkovou akci pořadatelé načasovali na předvečer 42. výročí invaze vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy do Československa. Té se účastnilo i Polsko. Autorem uměleckého díla je polský výtvarník Marek Moderau.

Odhalení se účastnil například ministr vnitra Radek John, místopředseda polského Senátu Zbigniew Romaszewski či polský velvyslanec Jan Pastwa.

Filozof a protifašistický bojovník Siwiec, který pracoval jako účetní, se upálil 8. září 1968 při dožínkové slavnosti před vládní tribunou na varšavském Stadionu desetiletí. Slavnosti dožínek byly zrovna v plném proudu, když se postavil u hlavní tribuny, polil benzinem a zapálil se před očima hlavních představitelů tehdejšího komunistického Polska.

Jeho křik ale zanikl v jásající dechovce a cenzoři vyloučili z tisku jakoukoliv zmínku o incidentu. Siwiec zemřel na následky těžkých popálenin čtyři dny po svém činu. V Československu se v lednu 1969 na protest proti okupaci upálil dvacetiletý student historie Jan Palach, krátce po něm i osmnáctiletý středoškolák Jan Zajíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video