V práci mne šikanují, míní každý šestý Čech

Pomlouvání. Zesměšňování. Soustavná kritika odvedené práce. Něco podobného už v zaměstnání zažil každý šestý Čech. A podle zveřejněné studie agentury GfK dvě pětiny šikanovaných zažívají útisk v práci dokonce jednou týdně i častěji. Nejčastěji přitom trpí ženy, lidé mladší devětadvaceti let a také zaměstnanci s nižším vzděláním. "Je to logické - pokud se kolektiv proti někomu semkne a ubližuje mu, vybere si toho nejslabšího. Tedy někoho, kdo může mít problémy se sebedůvěrou," prohlásil pražský psycholog Karel Humhal.

Psychologové se shodují, že šikana v zaměstnání - pro kterou se i u nás vžívá anglický výraz "mobbing" - je v České republice podceňované téma. "Lidé většinou o svých špatných zkušenostech nechtějí mluvit. Bojí se dalších konfliktů nebo toho, že přijdou o práci," říká Pavel Beňo, který se šikanou v práci zabývá.

Konstruktér Jaromír Suchý dal po patnácti letech výpověď. Přestalo ho bavit plnit "nesmyslné úkoly" a nosit domů za stejnou práci o poznání nižší plat než jeho kolegové. Proč to všechno? Podle Suchého proto, že se veřejně ozval, když se mu přestalo líbit, jak jeho šéfové vedou firmu. Napsal článek a zveřejnil ho na internetu. Nadřízení mu přikázali, ať text smaže, a on to odmítl.

Jaromír Suchý je dnes přesvědčen, že se stal obětí mobbingu. Tento termín se vžil pro týrání na pracovišti (anglické slovo "mob" znamená "napadnout").

Psychologové do tohoto pojmu zahrnují nejen profesní útisk, povýšené chování, soustavný posměch či trvalý psychologický nátlak, ale i fyzické násilí, kterému je případná oběť vystavena.

"Pokud jde o psychický nátlak, mají lidé sklony to podceňovat. Ale příběhy, které se ke mně dostaly, dokazují, že o žádnou legraci nejde," říká Pavel Beňo z občanského sdružení Práce a vztahy, které nedávno vzniklo na ochranu takto postižených lidí.

"Může to vést až k psychickému zhroucení," tvrdí psycholog Karel Humhal. "Pokud je člověk silná osobnost, může ho podobné znevažování popíchnout k lepším výkonům. Bude jim chtít ukázat.

Ale slabší náturu to může zlomit. Ztrácí sebedůvěru, trápí se, může mít poruchy spánku a podobně." To je případ Petry Knyblové z Ostravy, která se jako jedna z prvních obrátila na sdružení Práce a vztahy. Po roce u malé firmy byla nucena odejít: nátlak, který na ni šéf vyvíjel, už nemohla dál snášet.

"Postupně jsem byla tak stresovaná, že jsem měla problém do práce vůbec dojít. Ve své nervozitě jsem pochopitelně začala dělat chyby," popisuje své poslední dny před odchodem.

Podle Beňa je tato kauza typickou ukázkou toho, že čeští manažeři často neumějí pracovat s lidmi. "Rádi bychom oslovili například odbory - myslíme si, že by se o podobných věcech mělo hovořit i při kolektivním vyjednávání." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video