V pondělí zřejmě Nejvyšší soud uzavře volební maraton v USA

Ve Washingtonu začalo zasedání Nejvyššího soudu, který vyslechne argumenty právníků demokratického kandidáta na prezidenta Alberta Gorea a jeho republikánského kandidáta George Bushe pro i proti ručnímu přepočítávání 45 tisíc sporných hlasů na Floridě. Ty byly vyřazeny ze strojového sčítání kvůli špatnému označení kandidáta. Pondělní slyšení by mohlo být závěrečnou kapitolou měsíčního právního maratónu prezidentských voleb, píše BBC. Rozhodnutí Nejvyššího soudu totiž zřejmě de facto určí, kdo bude 43. prezidentem Spojených států.
Objektivita nebo zaujatost? (Od Stanislava Perknera st., spolupracovníka iDNES v Kalifornii, USA)
Londýnský deník The Times poukazuje v pondělním komentáři na pozoruhodnou skutečnost, že Nejvyšší soud USA nerozhodl v sobotu o Bushove podnětu k pozastavení přepočtu jednomyslně, ale v poměru 5 : 4 ve prospěch konzervativně orientovaných členů, včetně předsedy Williama Rehnquista.
"Američané jsou po 34 dnech právnického soupeření dezorientováni. Dnes jsou navíc vystaveni nebezpečí, že volby, kterých se zúčastnilo na 100 miliónů občanů, může rozhodnout jediná - nevolená - osoba, člen Nejvyššího soudu USA", píší pondělní Timesy.

Prognóza - alternativy
Pokud Nejvyšší soud v pondělí ruční prověrky zamítne, potvrdí tím oficiální výsledky, podle nichž Bush vede před Gorem o 537 hlasů. Není však zcela jasné, co se stane, pokud ruční přepočítávání povolí, protože Florida musí v úterý jmenovat své zástupce do 538členného sboru volitelů.

Volitelé potom vyberou formálně prezidenta 18. prosince. Do rozhodování může ještě zasáhnout také republikány ovládaný floridský parlament, který chce volitele jmenovat na již zahájeném zvláštním zasedání.

Nejvyšší soud USA v sobotu přepočítávání hlasů pozastavil
Sobotní nařízení amerického Nejvyššího soudu o pozastavení ruční prověrky hlasů přišlo pro Goreův tým jako blesk z čistého nebe poté, co přepočítávání nařídil v pátek floridský Nejvyšší soud a ještě v sobotu ráno je nepřímo potvrdil odvolací soud v Atlantě, když odmítl Bushovu žádost o jeho okamžité zastavení.

Bleskové rozhodnutí nejvyšší americké soudní instance bylo těsné v poměru pěti ku čtyřem hlasům a provázely ho rozpory, protože jeden ze soudců je označil za nerozumné a jdoucí za hranici běžné soudní zdrženlivosti v takových věcech.

Bush protestuje (Stanislav Perkner st., spolupracovník iDNES v Kalifornii, USA)
V písemném prohlášení zaslaném v neděli Nejvyššímu soudu USA Bushovi právníci trvají na tom, že floridský odvolací orgán překročil svou pravomoc tím, že dodatečně stanovil nová pravidla pro součet hlasů po oficiálním dnů voleb.  To odporuje zákonů sčítání volebních hlasů z roku 1887  a té části Ústavy USA, která určuje právo na výběr prezidentských volitelů státním zákonodárným sborům, v tomto případě legislativě státu Florida.
Přepočítávání jasně nahrávalo Goreovi
Ve floridských obvodech se přepočítávání v sobotu večer SEČ zastavilo většinou ještě ve fázi přípravných prací. Největší pozornost se soustřeďovala na obvod Miami-Dade, kde se mělo přepočítat za soudní asistence kolem 9000 špatně označených volebních lístků a kde měl tudíž Gore největší naději na získání dodatečných hlasů ke smazání Bushova náskoku.

Podle neoficiálního odhadů agentury AP se sobotní přepočítávání zastavilo na čísle 177: tolik prý činil náskok republikána George W. Bushe před demokratem Alem Gorem.

Justice hraje nerada "nadoraz"
Proti Goreovi hraje podle pozorovatelů i určité naladění americké společnosti a zejména justice, která nemá ráda, když se hraje nadoraz, a tím se příliš zpochybňují základy systému vládnutí a do života se vnáší nejistota. Proto také soudy s výjimkou floridského Nejvyššího soudu rozhodovaly většinou v neprospěch Gorea, a to buď věcně nebo jejich rozhodnutí, například těch, které vynesl dvakrát americký Nejvyšší soud, měla či mají za následek zdržení, které opět nahrává Bushovi a urychluje ukončení vleklých sporů.

Většina Američanů chce průhledné a jasné volby 
Veřejnost vnímá situaci jinak a dělí se zhruba na dvě stejné poloviny příznivců Gorea a Bushe, což kopíruje výsledky celoamerického hlasování. Většina Američanů, celkem 54 procent, považuje za nejdůležitější, aby byly vyloučeny jakékoli pochybnosti o výsledcích prezidentských voleb. Nicméně 52 procent lidí nesouhlasí s přístupem viceprezidenta Alberta Gorea a 56 procent se domnívá, že texaský guvernér George Bush se ve sporu o hlasy chová lépe.

Legitimita nového prezidenta bude každopádně vratká, alespoň v počátcích, než se na spory zapomene. A to zřejmě nebude snadné, protože sdělovací prostředky se na základě práva přístupu k veřejným dokumentům domáhají zhlédnutí a zřejmě i přepočítání sporných volebních lístků.

Libbie Buchele je jednou z demonstrantů shromážděných 10. prosince před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtomu, který v pondělí rozhodne o dalším ručním přepočítávání 43 000 sporných hlasů na Floridě. Na plakátu, který Libbie drží, stojí: "Demokracie, ne kvapná řešení za každou cenu". (ČTK 11. prosince 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video