V politice dokázal vydělat miliony. Jak?

  • 3
Na náměstích hlásal, že vláda a vlastně všichni politici kromě něj jsou gauneři, které je třeba smést do Vltavy. S extrémními názory sbíral hlasy voličů. Všechno to byl ale způsob, jak si přijít na slušné peníze. Teprve před třemi lety se začalo postupně odkrývat zákulisí politiky vůdce republikánů Miroslava Sládka.

Ze své strany si udělal "dojnou krávu", stihl postavit několik luxusních vil, nakoupit limuzíny a nakonec poslal ožebračenou stranu SPR-RSČ do konkursu. Za poslední čtyři měsíce existence strany žádal vyplatit mzdu téměř milion korun.

"Myslím si, že je to zcela odpovídající příjem pro předsedu politické strany," řekl Miroslav Sládek letos v březnu v pořadu ČT Naostro. Přímý televizní přenos byl ojedinělou příležitostí, jak donutit vůdce republikánů k odpovědím na nepříjemné otázky. Rozhovor pro MF DNES odmítl.

Spořádaný občan. Tak vidí Sládka sousedé

"Na vaše otázky nemám zájem odpovídat," vzkázal po svém tajemníkovi. Královský plat bylo to jediné, co kdy Sládek přiznal. Veškerá obvinění z finančních podvodů, vydírání a odírání stranických kolegů a zneužívání stranického příspěvku vždy ostře popíral. A policejní vyšetřování, které se rozjelo na základě článků v novinách, na tom také skončilo: bylo to vždy tvrzení proti tvrzení a písemné důkazy žádné.

Sládkovu stranu to ale přesto výrazně poznamenalo - ve volbách v roce 1998 nečekaně propadla a už tři roky je její předseda mimo centrum dění.
"Vyšetřovatel případ odložil, protože se nepodařilo prokázat trestnou činnost," uvedl ředitel pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček. Vyšetřování prokázalo, že zaměstnanci aparátu museli odevzdávat část svého platu vedení strany. "Tvrdili ale, že to dávali dobrovolně. Jestli je někdo zastrašoval, to je těžké posoudit," dodal Janíček.

Další obvinění se týkalo milionových směnek, které řada členů strany podle vlastních slov musela před volbami v roce 1996 podepsat Sládkovi jako pojistku, že v případě zvolení do sněmovny nepřeběhnou do jiné strany. "Podepisovalo to vždy prvních šest lidí na každé krajské kandidátce strany," řekl v květnu 1998 tehdejší šéf karvinských republikánů Martin Nicieja. 

Republikáni, to byly především skandály

SPR-RSČ vznikla v listopadu 1989 a od voleb v roce 1992 se na šest let stala nepřehlédnutelnou součástí sněmovny. Pozornost na sebe republikáni poutali především extremistickou rétorikou a obstrukcemi.

Například na začátku roku 1997 při parlamentním projednávání česko-německé deklarace kulminovala protiněmecká kampaň SPR-RSČ. Na protestní demonstraci tehdy Sládek prohlásil, že "můžeme litovat jen toho, že jsme Němců zabili ve válce málo". Demonstranti posléze zapálili německou vlajku.

Během své politické kariéry Sládek mimo jiné třikrát neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Ty poslední v roce 1998 sledoval z pražské věznice na Pankráci, kde byl ve vazbě za své výroky během podpisu česko-německé deklarace.

To, co po jeho slovech následovalo, dokazuje, že u republikánů hraje velkou roli strach. Jen co Nicieju navštívili Sládkovi lidé z Prahy a Ostravy, republikán vzal svá slova zpět.

Naopak na svém si dodnes stojí bývalá asistentka Andrea Cerquierová. Její slova vlastně policejní vyšetřování odstartovala. Trvá třeba na tom, že si Sládek za peníze, které strana získávala od státu za hlasy voličů, pořídil tři vily. K tomu Sládek jen říká: "Já žádný majetek nemám a pokud ho má někdo z mých příbuzných, tak ho nabyl sám."

Bývalá manželka Blanka (s ní se Sládek letos rozvedl) žije společně s dcerou a jejím manželem (oba byli poslanci za SPR-RSČ) ve vile v Horoměřicích u Prahy. Sládkova přítelkyně Laura Rajsiglová, rovněž bývalá poslankyně, a její a Sládkovy děti bydlí ve vile v Útěchově u Brna.

"Sládek nic nevlastní, všechno je psané na jiné lidi," vysvětluje bývalý místopředseda SPR-RSČ Pavel Mozga. Jako jeden z posledních Sládkovi vypověděl služby Kolja Kubíček, známý advokát a do loňského února místopředseda strany.

Nedávno o něm řekl: "V soukromí je to milý člověk, ale pokud se týče jeho politických názorů, pak to, co prezentuje na veřejnosti, není to, co si myslí. On bral politiku jako prostředek k vydělávání. Pohrdal členy strany. Jeho cílem nebyla politika, prosazování nějakých idejí, ale vysloveně a jedině získávání hmotných statků."

Se starými dluhy SPR-RSČ (neplacení daní, faktur a podobně) se Miroslav Sládek vypořádal po svém: loni poslal SPR-RSČ do konkursu a soud mu letos v únoru vyhověl. Původní strana tedy zkrachovala, v záloze už měl ale Sládek připravenou náhradu.

Nyní začala fungovat strana s názvem Republikáni Miroslava Sládka. Převzala kompletní členskou základnu, stranický program a trochu si upravila logo.
Miroslav Sládek je znovu ve formě, rozjíždí turné a chystá se na příští volby.

"Věřím, že ač jsme dvakrát ve volbách neuspěli, mám důvěru v tento národ, že si nenechá donekonečna vládnout stejnou skupinou lidí a že neskončí jako nějaká okrajová menšina," prohlásil v červnu na mítinku před Českou televizí.

To, že na myšlenkách původní SPR-RSČ jeho nová strana nic nezměnila, dokládá i stále stejný pohled na Romy. "Je nepřípustné, aby na kritiku cikánské kriminality bylo nadále pohlíženo jako na rasismus. Sami cikáni toho využívají a zatím takřka beztrestně vraždí, znásilňují a okrádají řádné občany," píše ve svém Národním programu. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video