Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni zkontrolovali tituly Mgr. a Bc., podezřelých absolventů napočítali 53

  10:42aktualizováno  11:10
Komise Západočeské univerzity zřízená rektorem zjistila velmi závažné nedostatky u 53 absolventů právnické fakulty, konkrétně 44 z magisterského a devíti z bakalářského studia. Dokončila tím kontrolu všech studentů práv. Celkem jich zkoumala téměř 1 800.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"U jejich (podezřelých absolventů magisterského a bakalářského studia, pozn. red.) dokumentace jsme zjistili tak závažné nedostatky, že je třeba s dotyčnými jednat," cituje ČTK prorektorku a vedoucí komise Eva Pasáčková.

Komise prověřila 236 absolventů bakalářského programu. V případě držitelů titulu Mgr. zkoumala dokumentaci 550 lidí studujících v letech 1994 až 2009. Zaměřila se na ty absolventy, jejichž délka studia byla kratší, než je standardní doba studia, a na ty, k jejichž průběhu studia vzneslo připomínky ministerstvo školství nebo vedení univerzity.

Při prověřování komise nenašla u některých absolventů doklady o předchozím studiu, další vykonali státnice v nestandardním termínu, chybí jejich práce v knihovně či posudky vedoucího práce nebo oponenta.

Na vině je i bývalý děkan fakulty, zjistila komise

Podle rektora univerzity Josefa Průši ale nelze říct, že všichni podezřelí přijdou o titul. Bude záležet na konkrétním případu a na tom, zda chybějící věci doplní.

Bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Jaroslav Zachariáš stále tvrdí, že nic neudělal.Ze zprávy komise zároveň plyne, že velký podíl na zjištěných problémech měl bývalý děkan fakulty Jaroslav Zachariáš. Provinil se například  tím, že uznával výsledky předchozího studia splněné před více než dvěma roky.

Podle komise mohl porušit i zákon o vysokých školách, a to když za odlišných podmínek přijal ke studiu absolventy vysokoškolských institucí, jejichž studijní programy neodpovídají studijnímu oboru právo. Absolvované předchozí studium jim plně uznal.

kauza v plzni

Kauza na plzeňských právech je označována za největší skandál českého vysokého školství od roku 1989.

Propukla zveřejněním plagiátu dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Postupně se ukázalo, že škola nezpracovávala výroční zprávy a způsob přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, nefungovala kontrola kateder. Někteří studenti absolvovali školu nestandardně rychle.

Rektor univerzity proto zřídil komisi, která tituly přezkoumala.

Fakultu prošetřila akreditační komise. Výsledek je ten, že až do odvolání nesmí nabírat uchazeče o doktorské studium a udělovat tituly Ph.D. a také JUDr.

Exděkan porušoval i vyhlášku fakulty - stanovoval například další termíny státnic mimo fakultou vyhlášené termíny.

Komise prověřila za čtyři měsíce 1 800 absolventů

Výsledky plynou ze závěrečné zprávy, kterou dnes představila univerzitní komise novinářům. Ta od listopadu prověřila dokumentaci téměř 1 800 lidí.

Už dříve dokončila šetření u doktorského studia, kde zjistila vážné pochybení u 14 ze 63 držitelů titulu Ph.D. Podle rektora už má škola připraveny podklady pro zahájení správního řízení u šesti absolventů.

"U těchto šesti je to pochybení v jejich studiu markantnější než u zbylých osmi," řekl iDNES.cz Průša.

Na seznamu podezřelých absolventu doktorského studia je podle oficiálně nepotvrzených informací bývalý proděkan fakulty Ivan Tomažič, expředseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký, bývalý vysoký policejní důstojník Jan Brázda či advokát Eduard Bruna, jenž obhajoval například Jiřího Čunka (o kontrole titulů Ph.D. čtěte zde). 

Do hledáčku univerzity se kromě absolventů s tituly Bc., Mgr. a Ph.D. dostali i studenti s titulem JUDr. Těch podle Průši nyní prověřují asi 70.

Zatím však není jasné, zda bude tituly odebírat vedení univerzity, nebo právnická fakulta (viz předchozí článek o tom, kdo má odebírat tituly z práv v Plzni).

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...
I ve vazbě má žena po porodu zůstat s dítětem, nakázal Ústavní soud

Ústavní soud předběžným opatřením zasáhl ve prospěch ženy, která ve vazbě porodila a nemohla s dítětem zůstat. Soud nařídil Vězeňské službě, aby přestala...  celý článek

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Nová kniha vydaná olomouckou filozofickou fakultou má ukázat mylnost stereotypů...
Kniha o slovenských Romech má bourat stereotypy i formou, čte se odzadu

Neobvyklou knihu vydala olomoucká filozofická fakulta. Shrnuje výsledky studie vědců zkoumající romské obyvatele čtyř slovenských vesnic a na příkladech...  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.