Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk

V Plzni rychle studovali i policisté, k titulu bakalář stačily tři týdny

  • 351
Jak získat bakalářský titul na vysoké škole? Pro desítky západočeských policistů byl návod zřejmě docela jednoduchý: tři roky po sobě si zajet na jedno týdenní soustředění na právnické fakultě v Plzni. Pak odevzdat bakalářskou práci. A titul byl doma.

Západočeští policisté jsou zřejmě dalšími z řady plzeňských "rychlostudentů". "Máme podezření, že to takhle fungovalo," říká Vladimíra Dvořáková, která obří skandál na plzeňské fakultě prošetřuje pro ministerstvo školství.

"V souvislosti se systémem celoživotního vzdělávání policistů začalo prosakovat, že šlo o týden, po kterém studenti přešli do druhého ročníku a po dalším týdnu do třetího ročníku," uvedla pro MF DNES.

Na nové zjištění Dvořáková upozornila nově zastupujícího děkana právnické fakulty Jiřího Pospíšila. "Všechny alternativní formy studia důkladně prověříme," reagoval Pospíšil. Ředitel Krajského ředitelství policie Západočeského kraje Miroslav Maštera zjištění nechtěl přímo komentovat, a to do doby, než na škole skončí vyšetřování.

"Naši policisté studovali podle programu celoživotního vzdělávání. Pokud program bude nadále pokračovat, budeme pokračovat i my podle podmínek, které si stanoví právnická fakulta, řekl Miroslav Maštera z krajského ředitelství policie.

Podle informací MF DNES začalo speciální bakalářské studium pro policisty před šesti lety a stále probíhá. Zatímco v začátcích studovali vedoucí pracovníci policie, nyní si doplňují vzdělání řadoví policisté, třeba vyšetřovatelé či kriminalisté.

Po získání bakalářského titulu mohou pokračovat v klasickém magisterském studiu, jehož absolventi mohou být třeba advokáty či soudci.

Nový děkan Jiří Pospíšil včera požádal kolegy na fakultě, aby celou věc prověřili, protože ani po týdnu ve funkci nemá přístup k důležitým dokumentům. Výsledek slíbil Pospíšil sdělit do konce týdne. "Pokud se věc potvrdí, tak slibuji, že se nebude do budoucna opakovat," uvedl.

Podle šéfky akreditační komise Vladimíry Dvořákové je takové studium dost problematické. Mnoho policistů se tak mohlo stát zavázanými tomu, kdo jim ho umožnil.

Dvořáková také uvedla, že při kontrole dostala komise do rukou perfektní "virtuální realitu" - rozvrhy hodin, jak dlouho trvá soustředění, a další organizační údaje.

"Zřejmě si fakulta vymyslela průběhy neexistujících kurzů. Dokonce nám ukázali ve škole studenty, právě na něčem pracovali," uvedla Dvořáková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video