Ošetřovatelé museli tygřici uspat, aby ji mohli vyšetřit

Ošetřovatelé museli tygřici uspat, aby ji mohli vyšetřit | foto: Jiří BervidaMF DNES

V plzeňské ZOO uspali tygřici Tsamaru

  • 7
Dvanáct lékařů uspalo osmiletou tygřici Tsamaru v plzeňské zoologické zahradě. Ta v poslední době znervózňovala ošetřovatele nečekaným slintáním, průjmy a občasným zvracením. Kromě veterinářů se na neobvyklém vyšetření podíleli i lidští lékaři.

"Chceme mít jistotu, že občasné problémy nejsou příznakem nastupujícího onemocnění," řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Jako první se uspané šelmě podíval na zoubek zubař. V tlamě tygřice objevil zub, který je obdobou lidského "moudráku". "Dentista zub právě trhá," oznámil krátce po uspání zvířete v zázemí tygřího výběhu Vobruba.

Stejně jako když má zažívací problémy člověk, lékaři také tygřici udělali sonografické a endoskopické vyšetření žaludku a konečníku, při kterých byly Tsamaře odebrány vzorky k histologickému vyšetření.

Po čtyřech hodinách vyšetřování zmizely ošetřovatelům vrásky z čela. "Zatím jsme optimističtí, přímo při vyšetřeních lékaři nezjistili nic mimořádného. Odebrané vzorky už jsou v laboratoři, výsledky budeme mít asi začátkem týdne," prohlásil jeden z ošetřovatelů.

Tsamara se narodila v Kanadě
Tsamara se narodila v roce 1999 v kanadském Calgary. Koncem roku 2004 dostala partnera Mauglího, původem z Kaunasu, a jak říká Martin Vobruba, byla to "tygří láska na první pohled".

Koncem roku 2004 se Mauglí dostal do plzeňské zoologické zahrady z Olomouce, kde byl několik let, na svatého Valentina došlo k páření a předloni ošetřovatelé v plzeňské Zoo otvírali šampaňské. Tsamara přivedla na svět dvě tygří holky Berry a Bellu. Byli to její první potomci a také první tygřata v historii plzeňské zoo, která přežila více než rok.

Berry už Plzeňané obdivovat nemohou. V noci na pátek ji ošetřovatelé po tříhodinovém přemlouvání museli uspat a odnést do transportní bedny. Teď už je v zoo ve švýcarském Zurichu. Pokud vše klapne, do Plzně by se měl ze švýcarské zahrady přestěhovat desetiletý samec a jeho úkol je jediný. S Tsamarou rozšířit tygří populaci o další potomky.

Samec, jehož jméno ještě není známé, nebude mít v Plzni konkurenta. "Mauglí je v pražské zoologické zahradě. Máme informace, že se mu páření zatím nedaří. Stejné problémy měl i v Olomouci, než přišel do Plzně," podotkl Martin Vobruba.

Stěhování čeká i druhou tygří slečnu z Plzně - Bellu. V sobotu se ještě vyhřívala na sluníčku v plzeňském výběhu, ale v nedaleké budoucnosti pojede do Německa. Jejím novým domovem bude Lipsko.

Tygři se stěhují po celé Evropě
Proč se tygři stěhují po celé Evropě? Podle odborníků jde o to, aby se vzájemně křížila nepříbuzná zvířata. A právě to má na starosti evropský koordinátor, který rozhoduje, kdy by se měla která zvířata pářit. Právě výsledky sobotního vyšetření plzeňské tygřice Tsamary by měly dát jasnou odpověď na otázku, zda Tsamara bude ještě schopná mít potomky.

Uspání a komplexní vyšetření, jaké podstoupila plzeňská tygřice, nejsou v zoologických zahradách příliš obvyklá. "Děláme je jen velmi zřídka, jenom když pozorujeme, že by mohl být ohrožen život zvířete," řekl Martin Vobruba.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video