Ze zamčené místnosti se v plzeňské věznici začaly ztrácet odevzdané osobní věci vězňů, například mobilní telefony. Ilustrační foto.

Ze zamčené místnosti se v plzeňské věznici začaly ztrácet odevzdané osobní věci vězňů, například mobilní telefony. Ilustrační foto. | foto: Martin Polívka, MF DNES

V plzeňské věznici se začaly ztrácet odevzdané mobily

  • 11
Plzeňské věznici se nedaří držet trestance mimo dosah mobilních telefonů. Zatímco vedení věznice řeší, jak zvýšit hradby kolem káznice na šest metrů, aby příbuzným ztížili přehazování kontrabandu, policie nyní v trestnici pátrá po tom, jak mohly mobilní telefony zmizet z uzamčeného skladu uvnitř vězení.

Každý trestanec musí svůj mobilní telefon odevzdat společně s osobními věcmi při nástupu do cel. Při kontrole skladu před několika dny se však přišlo na to, že tři odevzdané mobily zde chybí.

Ve čtvrtek proto podalo vedení věznice trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli krádeži tří mobilů. Počet zmizelých telefonů ale může být ještě vyšší.

"Mohu jen potvrdit, že trestní oznámení bylo skutečně podáno. Vyšetřování je ale na samém začátku, začíná prověřování," potvrdil policista Jaroslav Ibehej z plzeňského městského policejního ředitelství.

Mluvčí věznice Jana Bartošová pouze prohlásila, že ze skladu skutečně zmizely některé osobní věci. "Něco se ztratilo, nějaké osobní věci, Na generální ředitelství vězeňské služby jsme to hlásit nemuseli, protože škoda není vysoká. Víc informací budeme mít zřejmě v pondělí," uvedla Bartošová.

Sklad uvnitř věznice je uzavřená místnost, ve které mají všichni trestanci schované své civilní věci do doby, než jsou propuštěni na svobodu. Mobily jdou podle informovaného zdroje zamčené v zapečetěných skříňkách.

Kromě dozorců se do skladů mohou dostat i někteří vězni. To před několika týdny potvrdil před plzeňským soudem jeden z borských vězňů, který svědčil v případu dozorce podezřelého z donášení alkoholu odsouzeným. Mimo jiné tehdy uvedl, že ve skladu právě v zavazadlech odsouzených si jeden z trestanců schovával zakázané věci.

V současné době nikdo nedokáže říct, zda věci ze skladu ukradl některý z odsouzených nebo zaměstnanců věznice. Pokud se policistům podaří objasnit, kdo mobily ve skladu krade, případ skončí před plzeňským soudem.

Že se i v borské věznici porušují zákony potvrzují případy, které už soudci ukončili. Nejznámější je kauza bývalého dozorce Tomáše Kulišana, který skončil na lavici obžalovaných za útěk těžkých trestanců vrahů Romana Čabrady a Rostislava Roztočila. Soudci ho osvobodili. - více zde

Plzeňský městský soud letos vyměřil podmíněný trest dozorci Tomáši Formanovi,  který před třemi roky nosil do vězení v lahvích od minerálky tvrdý alkohol, a ten pak prodával odsouzeným. Stejně tak nosil jednomu z vězňů drogy a ten s nimi dál kšeftoval mezi trestanci.

Forman se proti trestu okamžitě odvolal. Opakoval, že je nevinný, že se odsouzení svědčili proti němu, protože dostali šanci, jak se mu pomstít. - více zde

Osvobozují rozsudek letos slyšel další dozorce Tomáš Řehořovský. Byl obžalován, že do vězení pašoval odsouzeným jídlo i alkohol a navíc společně s nimi sázel peníze na sportovní utkání.

Nyní se soud zabývá jeho další kauzou. Teď mu hrozí trest za to, že spal na strážní věži. Řehořovský tvrdí, že nespal, že byl jen na toaletě ve spodní části věže a prostor sledoval průzory, které tam jsou. - více zde

,

Nejlepší videa na Revue