V Petrohradu slaví 45 státníků

  • 31
Petrohrad v sobotu pompézním summitem nejmocnějších lidí světa oslaví tři sta let od svého založení. Na oslavy zamířilo na pětačtyřicet hlav států včetně amerického prezidenta George Bushe. Petrohrad, a také jeho rodák prezident Vladimir Putin, se chtějí před světem blýsknout v nejlepším světle.

V posledních pěti letech město utratilo více než čtyřicet miliard korun, aby se na bombastické několikadenní oslavy patřičně vyšňořilo. Nové carské paláce jsou opraveny, Ermitáž má nový depozitář, Palácové náměstí dostalo novou dlažbu a Putin své hosty provede "osmým divem světa", nově zrekonstruovanou jantarovou komnatou.

Tam, kde se nestihla nová omítka, brání v pohledu na zašlé zdi zástěna s nátěrem fiktivních oken. Smetiště či jiná nepěkná zákoutí zakrývají vysoké ploty. "Nikdy jsem nic takového nezažila, vždyť tu budou pohromadě ti nejmocnější na světě," říká devatenáctiletá studentka Marina.

Avšak obyvatelé Petrohradu se ptají, zda poté, co odjedou všichni ti důležití, bude obnova města pokračovat, zda někdo vylepší třeba městskou dopravu a dokončí polovičatou opravu budov.

Bezpečnostní opatření jsou více než přísná, však se také s blížícím se příjezdem státníků množily hrozby teroristických útoků a Petrohrad se stal pevností, do níž nebylo možné proniknout. Mosty přes řeku Něvu jsou uzavřeny, centrum oslav je tak trochu mrtvou zónou, přístupové cesty přehradily autobusy a dovnitř se smí jen na propustky.

Bushův program je tajný
Město pro jistotu uzavřelo dokonce kanalizační šachty a členové ostrahy bank museli podle agenturních zpráv dokonce odevzdat zbraně. V mnohém Petrohrad připomíná Prahu vloni v listopadu při summitu NATO.

Podrobný program nejvyšších státníků se do posledních chvil úzkostlivě tají. O pohybu amerického prezidenta se dopředu neví téměř nic, snad jen to, že jeho ochranka stejně jako v Praze může jednat hodně samostatně.

Většina z šestnácti stovek novinářů má jen omezené možnosti pohybu. V podstatě jen mohou z tiskového centra v předraženém hotelu Pribaltijskaja kyvadlovou dopravou vyrazit na některý z bodů programu, pokud však mají příslušnou akreditaci.

"Chcete do jantarové komnaty? Tak na to zapomeňte, tam se nedostane žádný novinář," poznamenala česká vicekonzulka v Petrohradě Marta Tůmová.

Víkendové oslavy nejsou v žádném případě lidovou veselicí, ale především načasovanou vizitkou, kterou hostům rozdává ruský prezident Vladimir Putin. Do Petrohradu se sjeli světoví lídři, z nichž mnozí si ještě nedávno posílali zlostné vzkazy kvůli válce v Iráku.

Putin, petrohradský rodák, se tak dočkal role prostředníka pro usmíření. A také vysněné šance, že upevní Rusku jeho pozici v rámci Evropy.

"Pro prezidenta je velice důležité, aby se z oslav stal symbol pro ruský příklon k Západu, proto jsou ty ceremonie tak obrovské," řekl agentuře AP Fjodor Lukjanov, šéfredaktor čtvrtletníku Rusko v globálních záležitostech. Zatímco Putin před zraky kamer v pátek vítal jednotlivé státníky a prováděl je po chrámu svatého Izáka, mnoho Petrohraďanů raději vzalo své rodiny a odjelo pryč.

"Obyvatelé města slavili výročí celkem spontánně už během týdne, v samotný den založení města. A tento víkend je spíš pro ty nahoře," říká jeden z diplomatů v Petrohradu.

Místní lidé však nejen slavili, také protestovali proti sletu státníků, jejichž pohodlí nyní omezuje životy tisíců obyčejných lidí. Policie v posledních dnech rozehnala několik demonstrací.

To však mocní hosté asi sotva tuší. Jejich petrohradský pobyt má být dokonalou iluzí o městě, které touží znovu nabýt někdejší slávu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video