Omar Khadr před válečným tribunálem v Guantánamu (25. října 2010)

Omar Khadr před válečným tribunálem v Guantánamu (25. října 2010) | foto: AP

V patnácti bojoval s al-Káidou, po osmi letech na Guantánamu se přiznal

  • 109
Jeden z nejmladších vězňů na Guantánamu se před válečným tribunálem přiznal ke všem pěti obviněním z terorismu. Doznání je součástí dohody, která mu zajistí mírnější trest, uvedla agentura Reuters. Kanaďan Omar Khadr se mimo jiné přiznal ke spolupráci s al-Káidou a k zabití amerického vojáka v Afghánistánu.

Khadr se na Guantánamo, kde Spojené státy zadržují podezřelé z terorismu, dostal už v 15 letech. Američané ho zajali v červenci 2002 po přestřelce v jedné z bašt al-Káidy nedaleko afghánského Chóstu. V kontroverzní věznici pak strávil prakticky třetinu svého života.

Omar Khadr Narodil se v Torontu 19. září 1986. Jeho otec Ahmad Said Khadr údajně al-Káidu financoval, zahynul při přestřelce s pákistánskými bezpečnostními složkami v roce 2003. Dle obžaloby mimo jiné zabil granátem amerického vojáka a vyráběl nástražné bomby. Zodpovídal se z vraždy, pokusu o ni, spolupráci s al-Káidou, dodávání materiálu pro teroristy a ke špionáži.

Nyní - ve svých 24 letech - se přiznal ke všem pěti bodům obžaloby, a i když detaily dohody nejsou známy, dle neoficiálních informací by ho mohl čekat další rok na Guantánamu a pak sedm let v kanadském vězení.

Zločinec, nebo oběť?

Proces s ním kritizovali mnozí zastánci lidských práv. Šéf Dětského fondu OSN (UNICEF) Anthony Lake prohlásil, že Kanaďan spáchal zločiny jako patnáctiletý. Proto by se na něj mělo nahlížet jako na dětského vojáka, a tedy jako na oběť konfliktu, ne jako na podezřelého.

Dítě, nebo vrah v dresu Al-Káidy?

Američané soudí nejmladšího radikála

Spojené státy se soudem s Oamrem Khadrem staly od 2. světové války vůbec první zemí, která soudila za válečné zločiny někoho, kdo své činy spáchal coby dítě, připomněla agentura Reuters.

Omar Khadr je teprve pátým vězněm Guantánama, kterého se povedlo u vojenských soudů shledat vinným. Ve věznici, kterou Američané zřídili po teroristických útocích z 11. září 2001, se přitom vystřídalo kolem 800 vězňů. Barack Obama po nástupu do Bílého domu nařídil uzavření věznice, nicméně se to dosud nepovedlo. Zůstává tam na 180 mužů.

Základna Guantánamo (nazývaná též Gitmo) leží na Kubě. USA ji mají pronajatou od kubánské vlády podle dohody z roku 1903, znovu potvrzené v květnu 1934 (doba pronájmu není stanovena). Věznice Guantánamo funguje od ledna roku 2002 (vznikla za vlády prezidenta George Bushe ml.). Zadržovaní byli podezřelí z teroru, příslušnosti k hnutí Tálibán nebo síti al-Káida. Věznicí prošlo na 770 lidí, z nichž většina nebyla nikdy obviněna. Nyní jich zde je 176. Prezident Obama slíbil věznici uzavřít do konce ledna 2010. Termín se nepodařilo splnit. Postupně se několik vězňů přesunulo do jiných zemí. Pro ty podezřelé, kteří budou v USA souzeni, Obama nařídil zakoupit věznici ve městě Thomson ve státě Illinois.zdroj: MF DNES

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video