Objekt zvaný Leviathan britského sochaře Anishe Kapoora instalovaný v Paříži

Objekt zvaný Leviathan britského sochaře Anishe Kapoora instalovaný v Paříži | foto: www.heymann-renoult.com

V Paříži lze zažít fascinující pobyt v břiše velryby

  • 3
"Jediný objekt, jediná forma, jediná barva. Mým záměrem bylo vytvořit prostor v prostoru, který odpovídá výšce a světlu lodi Velkého paláce: diváci jsou vyzváni, aby vstoupili do nitra díla a ponořili se do jeho barvy. To jim, doufám, poskytne kontemplativní a poetický zážitek." Tak shrnuje britský sochař Anish Kapoor (1954) svůj projekt, jímž zaplnil hlavní loď pařížského výstavního pavilonu o rozloze 35 000 metrů čtverečných, jež stojí nedaleko Avenue des Champs-Élysées. V současnosti jde o jednu z nejpozoruhodnějších výstavních akcí francouzské metropole.

Monumentální, balónovitý objekt nazvaný Leviathan svou vnější formou připomíná tři obří, k sobě srostlé baklažány. Je vyrobený z PVC. Jeho červeno-fialová barva může evokovat prolitou krev i posvátnou barvu indické bohyně Lakšmí, dárkyně lásky. Jako biblická mořská příšera, k níž odkazuje název díla, je i Kapoorova socha jakousi velrybou polykající diváky.

Objekt zvaný Leviathan britského sochaře Anishe Kapoora instalovaný v Paříži

Výstava, která se do 23. června koná v rámci čtvrtého ročníku projektu Monumenta v pařížském Grand Palais (Velkém paláci), je rozdělena na dvě části, z nichž každá poskytuje odlišný, ale pokaždé silný prožitek. V obou případech na divákovy emoce intenzivně působí jak zcela originální prostor, tak i jedinečná barva, která se uvnitř objektu mění v závislosti na přírodním světle pronikajícím prosklenou secesní střechou Velkého paláce.

Návštěvníci nejprve vstupují jeden po druhém otáčecími dveřmi do ponurých útrob objektu. Dostavuje se pocit naprostého splynutí s uměleckým dílem, což uvolňuje divákovu fantazii: skutečně nabýváte dojmu, že vás právě spolkla bájná velryba. Udiveni z toho, co vidíte v jejím obřím těle, lapete po dechu a máváte rukama. Nastupuje strach z uvěznění v nekonečném prostoru. Skoro si říkáte: Odtud už se asi nedostanu...

Lehká panika souvisí s bezrozměrností prostoru, v němž je divák téměř hermeticky uzavřen. Z části objektu, která je přístupná, totiž není vidět na jeho konec a úplná forma prostoru tak zůstává nenahmátnutelná. Celistvý tvar sochy je možné chápat až zvenku - v druhé části výstavy, když se mezi “třemi k sobě srostlými obřími baklažány” divák prochází.

A co to všechno znamená? Snad to, že každý objekt má svou neuchopitelnou část, svůj vnitřní ponurý, intimní a nekonečný svět...

Britský sochař Anish Kapoor v Paříži

 

Anish Kapoor

Britský umělec narozený v Bombaji. Jedna z nejuznávanějších postav současného umění. Londýnská Královská Akademie mu předloni uspořádala rozsáhlou retrospektivu. Bylo na ní představeno například dělo, které střílí červenou barvu. Na letošním 54. ročníku Benátského bienále vyvolala ohlas Kapoorova nejnovější instalace Nanebevstoupení, umístěná do prostor baziliky San Giorgio Maggiore.


Video