Předák radikální levice Jean Luc Melenchon na nedělních protestech v centru

Předák radikální levice Jean Luc Melenchon na nedělních protestech v centru Paříže (5. května 2013) | foto: AP

V Paříži demonstrovala levice proti levici, na Hollanda přišla s košťaty

  • 33
Centrum Paříže obsadily během neděle desítky tisíc přívrženců radikální levice. Lidé přišli demonstrovat proti politice taktéž levicové vlády. Podle policie přišlo zhruba třicet tisíc lidí, pořadatelé očekávali až trojnásobek. "Děláme něco neuvěřitelného," uvedl organizátor protestů Jean-Luc Mélenchon.

Demonstranti chtěli akcí den před prvním výročím vítězství socialisty Françoise Hollandea v prezidentských volbách zatlačit na vládu, která podle nich dostatečně nebrání zájmy pracujících. Vládní socialisté protest odsoudili, rozděluje prý levici.

"Děláme něco neuvěřitelného. Je to levicová demonstrace za levicové vlády proti liberální sociální politice a za změnu institucí. To nikdo nikdy neudělal," řekl předák radikální levice Jean-Luc Mélenchon, jenž loni na jaře pomohl Hollandeovi k volebnímu vítězství. Řada protestujících se podle AP přiznala, že Hollandea volila, především aby ukončili působení pravicového Nicolase Sarkozyho.

Nyní se však postavili proti Hollandeově politice úsporných opatření, která jim vadila právě u Sarkozyho. Někteří demonstranti přišli na demonstraci s košťaty, aby symbolicky připomněli a podpořili Mélenchonovu výzvu, že je třeba "zamést s politikou" Hollandeovy vlády a prosazovat "skutečně levicovou politiku".

K asi dvoukilometrovém pochodu z náměstí Bastille na náměstí Nation se vedle přívrženců radikální levice také sešli odboráři a členové občanských sdružení. Organizátoři z Levicové fronty, která od roku 2009 sdružuje, především v době voleb, komunistické a další krajně levicové proudy, připravili pro svoz zájemců víc než stovku autobusů.

Francouzský prezident ztrácí popularitu

Mélenchon se nespokojil s kritikou a v projevu k demonstrantům vyzval socialisty vedenou vládu, aby se přeměnila ve vládu širší levice. Ujistil, že má k dispozici týmy, které jsou schopné podílet se na vládní politice.

"Zkušební doba pro vládu skončila. Tento den je začátkem. Pracujeme na nové vládní většině, která bude mít podporu lidu," prohlásil radikál, který v prvním kole prezidentských voleb skončil z deseti kandidátů čtvrtý s 11 procenty hlasů. Vyzval k mobilizaci a dalším pouličním protestům.

Novému prezidentu po roce vlády podle aktuálního průzkumu nedůvěřují tři čtvrtiny lidí, což je podle agentury AFP nejhorší výsledek, který kdy hlava Francie po roce v úřadě zaznamenala. Pokud Mélenchon získá na svou stranu silnou podporu levicových voličů, bude s ním podle místních komentářů muset Hollande nejspíš více spolupracovat.

Protestovali i odpůrci homosexuálních svazků

 Tradiční levicoví spojenci socialistů Hollandeově vládě hlavně vytýkají, že není s to zastavit stále stoupající nezaměstnanost, oživit ekonomiku a zvýšit kupní sílu obyvatel. Kritizují také, že prezident neprovedl změny ve vládě, kterou zasáhl skandální odchod ministra rozpočtu obviněného z podílu na praní špinavých peněz z daňových úniků.

Do Paříže na neděli, ale na jiné místo, svolali demonstraci také odpůrci homosexuálních sňatků. Přes ostré protesty pravicové opozice, katolické církve a statisíců lidí v ulicích Hollande nedávno prosadil v parlamentu zákon, který umožňuje nejen sňatky gayů a lesbiček, ale i adopce dětí páry stejného pohlaví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video